Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdaniem Fitch Ratings Bydgoszcz straciła na pandemii w 2020 roku mniej niż 100 mln zł

Zdaniem Fitch Ratings Bydgoszcz straciła na pandemii w 2020 roku mniej niż 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 czerwiec 2021 00:04

Szacowano, że pojawienie się pandemii COVID-19 przyniesie dla finansów Bydgoszczy ponad 100 mln zł straty, według analityków Fitch Rating ostatecznie nadwyżka operacyjna spadła o 94 mln zł – z 316 mln w 2019 roku do 220 mln w 2020 roku. Fitch szacował, że Bydgoszcz straci o 24 mln zł, Mniejszy ubytek niż planowano jest czynnikiem pozytywnym.

Fitch Ratings pod koniec maja podtrzymał rating Bydgoszczy dla zadłużenia w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie A-. Jest to zatem podtrzymanie dobrej oceny. W ratingu wiele uwagi poświęca się jednak czynnikom ryzyk, które mogą doprowadzić do obniżenia oceny. Za czynniki ryzyka agencja Fitch wskazuje ograniczone możliwości zwiększania dochodów miasta, a także potencjalne obniżenie oceny ratingowej Polski.

 

Na dochody Miasta wpłynęła również pandemia oraz wprowadzone ograniczenia w zakresie przemieszczania się ludności oraz prowadzenia działalności gospodarczej, na skutek których dochody Bydgoszczy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej spadły o 34% - czytamy w ratingu. Na komunikacji miejskiej Bydgoszcz straciła w pandemii 25 mln zł, ale jak czytamy - . Ubytek w dochodach PIT oraz ze sprzedaży biletów częściowo skompensowały zwiększone wpływy z podatku od nieruchomości (wzrost o 4 mln zł do 243 mln zł) oraz dochody z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT; wzrost o 6 mln zł do 40 mln zł).

 

Fitch wskazuje również na wprowadzoną w 2019 obniżkę podatku PIT, co sprawiło, że dochody z podatku PIT, które w latach 2015-2019 rosły średnio o 6,7% rocznie, spadły o 1,6%.

 

Zdaniem Fitch Rating nadwyżka operacyjna Bydgoszczy dalej będzie spadać do poziomu 190 – 210 mln zł w latach 2021-2025.

 

Rating nie obejmuje skutków wdrożenia Polskiego Ładu, który zdaniem ekspertów negatywnie odciśnie się na finansach samorządów.

 

Warte obejrzenia

 • Lekkoatleci rozpoczęli zmagania – dramat Pawła Wojciechowskiego – udział bydgoszczanki w drugim medalu dla Polski

  W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zmagania lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety jak na razie nie zanosi się na zbyt wiele medali zawodników z naszego regionu – właściwie nadzieje możemy mieć jedynie jeszcze w konkurencjach biegowych. Zanosi się, że będą to jedne z gorszych igrzysk ostatnich lat dla naszego regionu, ale także dla Polski bo po tygodniu zmagań olimpijskich biało-czerwoni wywalczyli tylko dwa medale.

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

  Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

 • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

  Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu