Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdaniem Fitch Ratings Bydgoszcz straciła na pandemii w 2020 roku mniej niż 100 mln zł

Zdaniem Fitch Ratings Bydgoszcz straciła na pandemii w 2020 roku mniej niż 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 czerwiec 2021 00:04

Szacowano, że pojawienie się pandemii COVID-19 przyniesie dla finansów Bydgoszczy ponad 100 mln zł straty, według analityków Fitch Rating ostatecznie nadwyżka operacyjna spadła o 94 mln zł – z 316 mln w 2019 roku do 220 mln w 2020 roku. Fitch szacował, że Bydgoszcz straci o 24 mln zł, Mniejszy ubytek niż planowano jest czynnikiem pozytywnym.

Fitch Ratings pod koniec maja podtrzymał rating Bydgoszczy dla zadłużenia w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie A-. Jest to zatem podtrzymanie dobrej oceny. W ratingu wiele uwagi poświęca się jednak czynnikom ryzyk, które mogą doprowadzić do obniżenia oceny. Za czynniki ryzyka agencja Fitch wskazuje ograniczone możliwości zwiększania dochodów miasta, a także potencjalne obniżenie oceny ratingowej Polski.

 

Na dochody Miasta wpłynęła również pandemia oraz wprowadzone ograniczenia w zakresie przemieszczania się ludności oraz prowadzenia działalności gospodarczej, na skutek których dochody Bydgoszczy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej spadły o 34% - czytamy w ratingu. Na komunikacji miejskiej Bydgoszcz straciła w pandemii 25 mln zł, ale jak czytamy - . Ubytek w dochodach PIT oraz ze sprzedaży biletów częściowo skompensowały zwiększone wpływy z podatku od nieruchomości (wzrost o 4 mln zł do 243 mln zł) oraz dochody z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT; wzrost o 6 mln zł do 40 mln zł).

 

Fitch wskazuje również na wprowadzoną w 2019 obniżkę podatku PIT, co sprawiło, że dochody z podatku PIT, które w latach 2015-2019 rosły średnio o 6,7% rocznie, spadły o 1,6%.

 

Zdaniem Fitch Rating nadwyżka operacyjna Bydgoszczy dalej będzie spadać do poziomu 190 – 210 mln zł w latach 2021-2025.

 

Rating nie obejmuje skutków wdrożenia Polskiego Ładu, który zdaniem ekspertów negatywnie odciśnie się na finansach samorządów.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Gut: Jeżeli chodzi o szczepienia, to jesteśmy dokładnie między Paryżem a Moskwą

    Służba zdrowia wytrzyma tę falę zachorowań na COVID-19, a respiratorów wystarczy – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że choruje teraz coraz więcej osób młodszych, którym grożą poważne powikłania pocovidowe.

  • Jakie będą skutki wojny rządu z Brukselą? Przede wszystkim gospodarcze

    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności 3 paragrafów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją w Polsce spolaryzowało emocje publiczne – środowiska bardziej eurosceptyczne uznały to jako element walki o polską suwerenność, z kolei euroentuzjaści zorganizowali protesty na których wprost straszyli, że rząd doprowadzi do wyprowadzenia Polski z Unii. Patrząc na to z góry można odnieść wrażenie, że jest to element wewnętrznego sporu politycznego w Polsce, cała ta sytuacja prowadzi jednak też do zwarcia Polski z Unią Europejską, co może przynieść też szkody gospodarcze Polsce.

Wiadomości z regionu