Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPracownicy MZK grożą strajkiem

Pracownicy MZK grożą strajkiem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 czerwiec 2021 00:25
Pracownicy MZK grożą strajkiem Fot: Bartosz Bieliński

Wyższych płac domagają się pracownicy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. Ponad 70% załogi w referendum strajkowym opowiada się za zaostrzeniem akcji protestacyjnej, w tym także za rozpoczęciem strajku. Kilka dni temu związki zawodowe działające w MZK weszły w spór zbiorowy z pracodawcą.

Referendum przeprowadził Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej RP oraz NSZZ ,,Solidarność”. Główną przyczyną są oczekiwania finansowe załogi, związkowcy wskazują, iż pensje kierowców autobusów oraz motorniczych tramwajów zbliżają się do najniższej krajowej. Za zaostrzeniem formy protestów opowiedziało się 760 pracowników MZK na 1060, co stanowi ponad 70% załogi.

 

Na dzisiaj planowane jest spotkanie organizacji związkowych z władzami MZK, które może być kluczowe dla dalszego obrotu spraw.

 

W grudniu 2015 roku miał miejsce kilkugodzinny strajk pracowników MZK, który skutecznie sparaliżował miasto. Wówczas przyczyną sporu była nieakceptowana przez związkowców nominacja na stanowisko prezesa MZK. Załoga swoje niezadowolenie wyraziła nie wyjechaniem autobusów na ulicę, przez co wiele osób nie dotarło do pracy, na uczelnie i do szkół. Komunikacja miejska w Bydgoszczy przez kilka godzin praktycznie nie funkcjonowała.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu