Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent pisze do premiera. Domaga się wyciągnięcia konsekwencji służbowych od policjantów

Prezydent pisze do premiera. Domaga się wyciągnięcia konsekwencji służbowych od policjantów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 31 maj 2021 14:56

W sobotę protest zorganizowany przez diasporę białoruską w Bydgoszczy, w czasie którego domagano się uwolnienia przez reżim Aleksandra Łukaszenki więzionych opozycjonistów, został zakłócony przez bydgoskich policjantów, którzy dawali do zrozumienia, że zgromadzenie jest nielegalne i chcieli legitymować uczestników. Takie działanie w liście do premiera Mateusza Morawieckiego krytykuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

W czasie pokojowej demonstracji protestujących legitymowali m.in. nieumundurowani ,,policyjni tajniacy”. Nakazywali im rozejście się – tak działania bydgoskiej policji relacjonuje szefowi rządu, prezydent Rafał Bruski – Taka sytuacja, po raz kolejny, podważa zaufania do Państwa Polskiego, szkodzi wizerunkowi naszego kraju wśród Białorusinów, ale co najgorsze, powoduje, że państwowa Policja kojarzy się Polakom z represjami zamiast z ochroną i działaniami prewencyjnymi.

 

Prezydent Bydgoszczy wyraża oczekiwanie – Oczekuję wyciągnięcia konsekwencji służowych wobec osób, które podjęły tak nieodpowiedzialne decyzje.

 

 

Szopiński: Oczekuję od Komendy Miejskiej w Policji zwyczajnego – przepraszam

Jeżeli w Polsce apelujemy o wzmacnianie solidarnego stanowiska państw europejskich wobec reżimu w Mińsku i ten protest miał temu służyć, to pytam dlaczego on został spacyfikowany. To co powiedziałem – kierownictwo policji chyba nie zapoznało się z tą uchwałą Sejmu i zachęceniem tego, aby społeczeństwo białoruskie popierać - powiedział w naszej audycji ,,Głos Parlamentarny" poseł Jan Szopiński z Lewicy - Dzisiaj oczekuję od kierownictwa Komendy Miejskiej, że najzwyczajniej w świecie zapozna się z tą uchwałą Sejmu i powie – przepraszamy. Nie taki był nasz zamiar, nie chcemy w roli tych, którzy pacyfikują dobre demokratyczne protesty, nie chcemy być w gronie tych, którzy siły policji używają do elementu dotyczącego przymusu wobec mniejszości narodowych Polsce.

 

List do komendanta miejskiego skierowala natomiast posłanka Magdalena Łośko z Koalicji Obywatelsiej - Na jakiej podstawie prawnej Policja podjęła interwencję wobec zgromadzonych w dniu 29 maja 2021 r. na bydgoskim Starym Rynku?Zwłaszcza, że protest miał charakter spontaniczny, nie zagrażałinnym obywatelom, a liczba jego uczestników była znacznie mniejsze aniżeli liczba interweniujących funkcjonariuszy

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu