Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBędzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Będzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 31 maj 2021 00:24

Rada Miasta uchwaliła w środę 26 maja zasady procedowania obywatelskich projektów uchwał. Istotna zmiana zakłada, iż zanim rozpoczniemy zbiórkę podpisów musimy powołać komitet inicjatywny oraz powiadomić o tym Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, co spowoduje zarejestrowanie wniosku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uprawnione są Komitety Obywatelskie, które tworzy przynajmniej 3 mieszkańców Bydgoszczy. Niezwłocznie po zawiązaniu Komitetu Obywatelskiego, należy o tym zawiadomić Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, które informacje o tym zamieści na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Dopiero wtedy będzie można zacząć zbierać podpisy. Ma to na celu umożliwienie społecznej kontroli inicjatyw uchwałodawczych, bowiem każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić w internecie kto i w jakiej sprawie zbiera podpisy.

 

Żeby projekt obywatelski trafił pod obrady Rady Miasta Bydgoszczy konieczne jest podpisanie go przez przynajmniej 300 mieszkańców Bydgoszczy.

 

Chodzi o ochronę przed nadużyciami

We wrześniu ubiegłego roku ujawniliśmy, że nie rozliczono się zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ,,Bydgoszcz wolna od ideologii LGBT”. W maju 2019 roku zbiórkę podpisów pod tym projektem rozpoczął na konferencji prasowej Krzysztof Drozdowski, wówczas kandydat do Parlamentu Europejskiego. Do dzisiaj nie wyjaśnił co się z tymi podpisami pod projektem, które zawierały takie dane osobowe jak adresy zamieszkania i numer pesel.

 

Nie jest tajemnicą ,że ta sprawa była przyczyną uchwalenia przez Radę Miasta nowych zasad, które poprzez większą kontrolę społeczną, mają przeciwdziałać tego typu sytuacjom w przyszłości.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu