Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBędzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Będzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 31 maj 2021 00:24

Rada Miasta uchwaliła w środę 26 maja zasady procedowania obywatelskich projektów uchwał. Istotna zmiana zakłada, iż zanim rozpoczniemy zbiórkę podpisów musimy powołać komitet inicjatywny oraz powiadomić o tym Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, co spowoduje zarejestrowanie wniosku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uprawnione są Komitety Obywatelskie, które tworzy przynajmniej 3 mieszkańców Bydgoszczy. Niezwłocznie po zawiązaniu Komitetu Obywatelskiego, należy o tym zawiadomić Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, które informacje o tym zamieści na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Dopiero wtedy będzie można zacząć zbierać podpisy. Ma to na celu umożliwienie społecznej kontroli inicjatyw uchwałodawczych, bowiem każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić w internecie kto i w jakiej sprawie zbiera podpisy.

 

Żeby projekt obywatelski trafił pod obrady Rady Miasta Bydgoszczy konieczne jest podpisanie go przez przynajmniej 300 mieszkańców Bydgoszczy.

 

Chodzi o ochronę przed nadużyciami

We wrześniu ubiegłego roku ujawniliśmy, że nie rozliczono się zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ,,Bydgoszcz wolna od ideologii LGBT”. W maju 2019 roku zbiórkę podpisów pod tym projektem rozpoczął na konferencji prasowej Krzysztof Drozdowski, wówczas kandydat do Parlamentu Europejskiego. Do dzisiaj nie wyjaśnił co się z tymi podpisami pod projektem, które zawierały takie dane osobowe jak adresy zamieszkania i numer pesel.

 

Nie jest tajemnicą ,że ta sprawa była przyczyną uchwalenia przez Radę Miasta nowych zasad, które poprzez większą kontrolę społeczną, mają przeciwdziałać tego typu sytuacjom w przyszłości.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu