Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytet Medyczny w Bydgoszczy nie jest przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Edukacji i Nauki

Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy nie jest przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Edukacji i Nauki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 maj 2021 13:50

Podczas czwartkowej wizyty minister Przemysława Czarnka na Uniwersytecie Technologiczo-Przyrodniczym pojawiły się pytania o przyszłość inicjatywy powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy - Nie jest to przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki – poinformował szef tego resortu.

Resort odpowiadający za szkolnictwo wyższe od właściwie 2016 roku prezentuje wobec inicjatywy utworzenia na bazie Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy negatywną opinie. Przez lata za szkolnictwo wyższe odpowiadał wicepremier Jarosław Gowin, stąd też po zmianie ministra na Przemysława Czarna pojawiło się pytanie, czy zmieni on podejście do sprawy.

 

- Generalną tendencją i tutaj przykład Gdańska mogę podać, jest konsolidacja uczelni, tworzenie związków uczelni , federacji uczelni. Takich związków jak Federacja Fahrenheita, a być może w przyszłości Uniwersytet Fahrenheita w Gdańsku, to jest miejsce gdzie konsolidacja jest najbardziej posunięta i daje naprawdę pozytywne rezultaty temu światu akademickiego gdańskiemu – mówił minister Przemysław Czarnek - To jest kierunek działania i zachęt ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki.


Taka wypowiedź może być aluzją, jedynie na poważnie będzie brana tendencja konsolidacji uczelni. Swego czasu były dyskusji o stworzeniu federacji bydgoskich uniwersytetów, w ostatnim czasie temat jednak ucichł.

 

Jeszcze dwa lata i problem sam się rozwiąże

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się na przełomie 2015 i 2016 roku, gdy ponad 160 tys. osób poparło obywatelski projekt ustawy w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. W kwietniu 2016 roku odbyło się jego pierwsze czytanie w sejmie, a później do końca kadencji utkwił on na etapie prac w komisjach sejmowych.

 

Zgodnie z przepisami, jeżeli proces legislacyjny obywatelskiego projektu nie zakończy się przed końcem kadencji, to jest wnoszony z automatu w nowej kadencji. 20 grudnia 2019 roku mieliśmy pierwsze czytanie, od tego czasu nie prac nad nim nie rozpoczęły komisje sejmowe. Z tego co słyszymy od posłów w tym roku raczej nic w tym temacie się już nie wydarzy.

 

Jeżeli przez dwie kadencję nie uda się zakończyć prac legislacyjnych, wówczas obywatelski projekt wraz z podpisami trafią do niszczarki. Zatem jeszcze wystarczy, że politycy przeczekają dwa lata i problem sam się rozwiąże.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu