Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytet Medyczny w Bydgoszczy nie jest przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Edukacji i Nauki

Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy nie jest przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Edukacji i Nauki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 maj 2021 13:50

Podczas czwartkowej wizyty minister Przemysława Czarnka na Uniwersytecie Technologiczo-Przyrodniczym pojawiły się pytania o przyszłość inicjatywy powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy - Nie jest to przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki – poinformował szef tego resortu.

Resort odpowiadający za szkolnictwo wyższe od właściwie 2016 roku prezentuje wobec inicjatywy utworzenia na bazie Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy negatywną opinie. Przez lata za szkolnictwo wyższe odpowiadał wicepremier Jarosław Gowin, stąd też po zmianie ministra na Przemysława Czarna pojawiło się pytanie, czy zmieni on podejście do sprawy.

 

- Generalną tendencją i tutaj przykład Gdańska mogę podać, jest konsolidacja uczelni, tworzenie związków uczelni , federacji uczelni. Takich związków jak Federacja Fahrenheita, a być może w przyszłości Uniwersytet Fahrenheita w Gdańsku, to jest miejsce gdzie konsolidacja jest najbardziej posunięta i daje naprawdę pozytywne rezultaty temu światu akademickiego gdańskiemu – mówił minister Przemysław Czarnek - To jest kierunek działania i zachęt ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki.


Taka wypowiedź może być aluzją, jedynie na poważnie będzie brana tendencja konsolidacji uczelni. Swego czasu były dyskusji o stworzeniu federacji bydgoskich uniwersytetów, w ostatnim czasie temat jednak ucichł.

 

Jeszcze dwa lata i problem sam się rozwiąże

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się na przełomie 2015 i 2016 roku, gdy ponad 160 tys. osób poparło obywatelski projekt ustawy w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. W kwietniu 2016 roku odbyło się jego pierwsze czytanie w sejmie, a później do końca kadencji utkwił on na etapie prac w komisjach sejmowych.

 

Zgodnie z przepisami, jeżeli proces legislacyjny obywatelskiego projektu nie zakończy się przed końcem kadencji, to jest wnoszony z automatu w nowej kadencji. 20 grudnia 2019 roku mieliśmy pierwsze czytanie, od tego czasu nie prac nad nim nie rozpoczęły komisje sejmowe. Z tego co słyszymy od posłów w tym roku raczej nic w tym temacie się już nie wydarzy.

 

Jeżeli przez dwie kadencję nie uda się zakończyć prac legislacyjnych, wówczas obywatelski projekt wraz z podpisami trafią do niszczarki. Zatem jeszcze wystarczy, że politycy przeczekają dwa lata i problem sam się rozwiąże.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19
 • Na Covid w Polsce chorują obecnie głównie niezaszczepieni

  Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Czwarta fala koronawirusa jest pandemią niezaszczepionych – powiedział w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Wiadomości z regionu