Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Czarnek: Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe

Minister Czarnek: Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 maj 2021 18:44

Wiążemy wielkie nadzieje jako rząd, że w tym miejscu będzie od września Politechnika Bydgoska – powiedział w czwartek w murach jeszcze Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a najprawdopodobniej od 1 września już Politechnice Bydgoskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego wizyta była związana z przekształceniem uczelni, na co zgodę na poprzednim posiedzeniu wyraził Sejm RP.

O zmianę nazwy zabiegała społeczność akademicka, która na początku roku zmianę nazwy poparła w wewnętrznym referendum. Władze UTP w przekształceniu w Politechnikę Bydgoską widzą przede wszystkim nowe możliwości rozwojowe.

 

Rektor Marek Adamski dziękował ministrowi Czarnkowi oraz towarzyszącemu mu ministrowi Łukaszowi Schreiberowi za sprawne prace legislacyjne, które pozwalają uzyskać status politechniki już od przyszłego roku akademickiego.

 

- Nie ma politechniki w województwie kujawska-pomorskim. Dla całego województwa kujawska-pomorskiego, ale też dla całego regionu szerzej rozpatrywanego to niezwykle ważne, aby w tym miejscu jedna z kilkunastu politechnik w Polsce rozpoczęła swoje funkcjonowanie – mówił minister Przemysław Czarnek - Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe, podnosi prestiż też zasłużonej uczelni, która ma znakomite wyniki naukowe i dydaktyczne.


Minister edukacji i nauki podkreślał, że powołanie Politechniki Bydgoskiej, możliwe jest dzięki systematycznemu rozwijaniu się bydgoskiej uczelni - Idziemy jeszcze wyżej dzięki stałemu rozwojowi tej uczelni, bo to nie dzieje się z niczego. To jest zasługa całej kadry naukowej i dydaktycznej tej uczelni na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

 

Czarnek podkreślił, że zostało to docenione tym, że w Sejmie uchwała o przekształcenie została podjęta prawie jednogłośnie. Z jego ust wybrzmiała również deklaracja, że resort dofinansuje utworzenie Akademickiego Centrum Sportu – dedykowanej społeczności akademickiej infrastruktury sportowej, z której korzystać będą mogli także mieszkańcy Fordonu.

 

Ustawą w sprawie zmiany nazwy na Politechnikę Bydgoską zajmie się wkrótce Senat RP. Proces legislacyjny zakończy się podpisem prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu