Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Czarnek: Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe

Minister Czarnek: Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 maj 2021 18:44

Wiążemy wielkie nadzieje jako rząd, że w tym miejscu będzie od września Politechnika Bydgoska – powiedział w czwartek w murach jeszcze Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a najprawdopodobniej od 1 września już Politechnice Bydgoskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego wizyta była związana z przekształceniem uczelni, na co zgodę na poprzednim posiedzeniu wyraził Sejm RP.

O zmianę nazwy zabiegała społeczność akademicka, która na początku roku zmianę nazwy poparła w wewnętrznym referendum. Władze UTP w przekształceniu w Politechnikę Bydgoską widzą przede wszystkim nowe możliwości rozwojowe.

 

Rektor Marek Adamski dziękował ministrowi Czarnkowi oraz towarzyszącemu mu ministrowi Łukaszowi Schreiberowi za sprawne prace legislacyjne, które pozwalają uzyskać status politechniki już od przyszłego roku akademickiego.

 

- Nie ma politechniki w województwie kujawska-pomorskim. Dla całego województwa kujawska-pomorskiego, ale też dla całego regionu szerzej rozpatrywanego to niezwykle ważne, aby w tym miejscu jedna z kilkunastu politechnik w Polsce rozpoczęła swoje funkcjonowanie – mówił minister Przemysław Czarnek - Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe, podnosi prestiż też zasłużonej uczelni, która ma znakomite wyniki naukowe i dydaktyczne.


Minister edukacji i nauki podkreślał, że powołanie Politechniki Bydgoskiej, możliwe jest dzięki systematycznemu rozwijaniu się bydgoskiej uczelni - Idziemy jeszcze wyżej dzięki stałemu rozwojowi tej uczelni, bo to nie dzieje się z niczego. To jest zasługa całej kadry naukowej i dydaktycznej tej uczelni na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

 

Czarnek podkreślił, że zostało to docenione tym, że w Sejmie uchwała o przekształcenie została podjęta prawie jednogłośnie. Z jego ust wybrzmiała również deklaracja, że resort dofinansuje utworzenie Akademickiego Centrum Sportu – dedykowanej społeczności akademickiej infrastruktury sportowej, z której korzystać będą mogli także mieszkańcy Fordonu.

 

Ustawą w sprawie zmiany nazwy na Politechnikę Bydgoską zajmie się wkrótce Senat RP. Proces legislacyjny zakończy się podpisem prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejm nie był wstanie przyjąć rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

   

  Sytuacja przynajmniej zaskakująca, a na pewno wizerunkowo uderzająca w Sejm jako izbę miała miejsce w czwartek w Sejmie RP. Tego dnia Sejm miał przyjąć stanowisko, w którym stwierdza Rosję za państwo wspierające terroryzm, jak czytamy w projekcie uchwał – Sejm RP stwierdza, że Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych (..) Dokonuje (…) zbrodni wojennych i ludobójstw, podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki.

  Etykiety: Sejm RP
 • Ponad pięciokrotny spadek w listopadzie liczby zakażeń na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  650 zakażeń potwierdzono zakażeń COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przez okres października. Dane z uwagi na mniejsze testowanie mogą być zaniżone, ale widać jest pięciokrotny spadek wykrytych przypadków w stosunku do października, co pokazuje, że raczej w te święta COVID-19 nie powinien być większym problemem.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu