Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWciąż bez przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w prezydium Rady Miasta

Wciąż bez przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w prezydium Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 maj 2021 19:14

W środę Rada Miasta przyjęła rezygnacje z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Szymona Wiłnickiego. Na nową wiceprzewodniczącą wybrano radną Joannę Czerską-Thomas, która w rozmowie z nami zapowiada działania na rzecz poprawy atmosfery w Radzie Miasta.

W ostatnich miesiącach przywykliśmy, że sesje Rady Miasta odbywają się w trybie zdalnym. Wybory do prezydium Rady Miasta wymagają tajnego głosowania, stąd też trzeba było wprowadzić do tej sesji element stacjonarny. Po zgłoszeniu przez kluby kandydatek i debacie w godzinach 16 – 18 radni przyjeżdżali do ratusza, aby oddać swoje głosy, poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny.

 

Koalicja Obywatelska zgłosiła kandydaturę Joanny Czerskiej-Thomas, związanej z partią Nowoczesna, przedstawiając ją jako osobę zaangażowaną w biznes oraz aktywną na polu społeczny. Jej kandydaturę poparła również Lewica. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiła kandydaturę radnej Grażyny Szabelskiej, od niedawna pełnomocnik wojewody ds. rodzin, co wskazywano jako atut, bowiem radna mogłaby budować mosty między prezydentem i wojewodą, których relacje nie są najlepsze. Padały również zarzuty, że PiS pomimo posiadania więcej niż 1/3 składu Rady Miasta, nie ma swojego przedstawiciela w prezydium.

 

Głosowanie ustępującego wiceprzewodniczącego Szymona Wiłnickiego

 

Trzeba zwrócić też uwagę na ustalenia koalicyjne z początku kadencji wskazywały, że przez pól kadencji funkcję wiceprzewodniczącego ma pełnić przedstawiciel Inicjatywy Polskiej, którym był Szymon Wiłnicki, a w rozpoczynającej się drugiej połowie kadencji ta funkcja przypada Nowoczesnej. Te ustalenia koalicyjne zostały zatem dzisiaj sformaizowane.

 

Po wyborach rozmawialiśmy z nową wiceprzewodniczącą, w szczególności pytając o to, że w ostatnich miesiącach pracy zdalnej atmosfera sporu między koalicją i opozycją jest bardzo wysoka - Na pewno usiądziemy, bo już rozmawialiśmy z panią przewodniczącą Moniką Matowską, będziemy w tej prawie rozmawiać, co można zrobić w sprawie – powiedział nam wiceprzewodnicząca Joanna Czerska-Thomas.

 

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu