Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok

Terminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 maj 2021 00:34
Terminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok Wizualizacja

Gościem wczorajszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo Paweł Bukowski. Przedstawił on realny termin utworzenia pierwszego etapu terminalu intermodalnego w Emilianowie jako rok 2026. Istnieją duże szansę na sfinalizowanie zadania z Krajowego Programu Odbudowy.


Obecnie prowadzone są prace środowiskowe, decyzje wydawać będzie wójt Nowej Wsi Wielkiej, bowiem na terenie tej gminy znajduje się Emilianowo, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy - RDOŚ ustalił z gminą dalszy tryb postępowania. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie ma żadnej tego typu inwestycji, w związku z tym dla podmiotów wydających tego typu decyzje jest to nowość – wyjaśniał Paweł Bukowski - Nie będzie decyzji dla terminala jako całości, ale dla poszczególnych elementów jak stacja paliw, czy stacje transformatorowe.


Prezes Bukowski przewiduje, że decyzje środowiskowe mogą być wydane już w przyszłym roku, co pozwoli zfinalizować pierwszy etap inwestycji do 2026 roku w pierwszym etapie. Rozbudowę terminalu przewiduje się na trzy etapy.

- Minister rolnictwa złożył do KPO stosowny wniosek. Stosowny wniosek do KPO został złożony, przeszedł weryfikację i został skierowany do realizacji – mówił o poszukiwaniu źródła finansowania Bukowski - Takich środków na rozwój intermodalu nie było w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej – zapowiedział.

 

- Przewiduje się, że jeżeli Emilianowo będzie portem zewnętrznym dla Portu Gdynia, to dla Gdynii będzie przeładowywał dla Gdyni rocznie 1,5 mln ton – zaznacza Bukowski.

 

Spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo powołał przed rokiem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w tym roku po zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przystąpiło PKP oraz finalizowane jest włącznie się Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Bukowski wskazał, że w rozmowach z prezesem BPPT Andrzejem Półgrabkskim planuje się rozwój parku przemysłowego w kierunku terminalu.

 

Spółka Terminal Interodalny Bydgoszcz – Emilianowo powstała tylko w celu budowy terminalu, nie będzie jej jednak operatorem.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

 • Czerwiec był ,,ekstremalnie ciepły”

  Był to trzeci najcieplejszy czerwiec w XXI wieku w Polsce, czwarty natomiast od 1951 roku (gdy prowadzone są pomiary) – wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Średnia temperatura w czerwcu wyniosła 18,6 stopnia Celsjusza i była o 1,8 stopnia powyżej normy.

Wiadomości z regionu