Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok

Terminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 maj 2021 00:34
Terminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok Wizualizacja

Gościem wczorajszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo Paweł Bukowski. Przedstawił on realny termin utworzenia pierwszego etapu terminalu intermodalnego w Emilianowie jako rok 2026. Istnieją duże szansę na sfinalizowanie zadania z Krajowego Programu Odbudowy.


Obecnie prowadzone są prace środowiskowe, decyzje wydawać będzie wójt Nowej Wsi Wielkiej, bowiem na terenie tej gminy znajduje się Emilianowo, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy - RDOŚ ustalił z gminą dalszy tryb postępowania. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie ma żadnej tego typu inwestycji, w związku z tym dla podmiotów wydających tego typu decyzje jest to nowość – wyjaśniał Paweł Bukowski - Nie będzie decyzji dla terminala jako całości, ale dla poszczególnych elementów jak stacja paliw, czy stacje transformatorowe.


Prezes Bukowski przewiduje, że decyzje środowiskowe mogą być wydane już w przyszłym roku, co pozwoli zfinalizować pierwszy etap inwestycji do 2026 roku w pierwszym etapie. Rozbudowę terminalu przewiduje się na trzy etapy.

- Minister rolnictwa złożył do KPO stosowny wniosek. Stosowny wniosek do KPO został złożony, przeszedł weryfikację i został skierowany do realizacji – mówił o poszukiwaniu źródła finansowania Bukowski - Takich środków na rozwój intermodalu nie było w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej – zapowiedział.

 

- Przewiduje się, że jeżeli Emilianowo będzie portem zewnętrznym dla Portu Gdynia, to dla Gdynii będzie przeładowywał dla Gdyni rocznie 1,5 mln ton – zaznacza Bukowski.

 

Spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo powołał przed rokiem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w tym roku po zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przystąpiło PKP oraz finalizowane jest włącznie się Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Bukowski wskazał, że w rozmowach z prezesem BPPT Andrzejem Półgrabkskim planuje się rozwój parku przemysłowego w kierunku terminalu.

 

Spółka Terminal Interodalny Bydgoszcz – Emilianowo powstała tylko w celu budowy terminalu, nie będzie jej jednak operatorem.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu