Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPięć firm chce naprawić Most Uniwersytecki – wszyscy chcą to zrobić w pół roku

Pięć firm chce naprawić Most Uniwersytecki – wszyscy chcą to zrobić w pół roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 maj 2021 11:31
Pięć firm chce naprawić Most Uniwersytecki – wszyscy chcą to zrobić w pół roku Fot: ZDMiKP

Dzisiaj Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej otworzył oferty w przetargu na naprawę Mostu Uniwersyteckiego. Prace naprawcze powinny opierać się o ekspertyzę prof. Krzysztofa Żółtowskiego, która zdecydowała o zamknięciu mostu. Również dzisiaj odbyła się dyskusja o Moście Uniwersyteckim, na zdalnej części sesji Rady Miasta Bydgoszczy.

- Będziemy w sporze prawnym z projektantem – zapowiedział prezydent Rafał Bruski, w którego opinii przedstawiona w maju ekspertyza Politechniki Gdańskiej, na zlecenie firmy projektującej most, wykazała, że winę za zamknięcie mostu ponoszą projektanci.

 

Gościem sesji był prof. Krzysztof Żółtowski, który wyjaśniał jakie aspekty merytoryczne sprawiły, iż rekomendował zamknięcie mostu, wskazując na ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej. W toku dyskusji prof. Żółtowski zaproponował, aby przy udziale bydgoskich uczelni zorganizować seminarium branżowe, na którym dla wyciągnięcia wniosków na przyszłość, można by przeanalizować co dokładnie zawiniło. Byłoby to forum, do wypowiadania się ekspertów i projektantów. Pomysł poparł prezydent Rafał Bruski, który zapowiedział zwrócenie się do rektora UTP, a od września Politechniki Bydgoskiej o podjęcie się zadania. Propozycja spodobała się także radnym PiS, co wyraził wiceminister Jarosław Wenderlich.

 

Most trzeba naprawić

Do przetargu zgłoszono 5 ofert w kwocie od 6,2 mln zł (oferta Kormost SA, czyli firmy budującej Most Uniwersytecki) do 18,4 mln zł (oferta Strabag spod Warszawy). ZDMiKP poinformował dzisiaj, że na inwestycje planuje przeznaczyć do 9,6 mln zł, co oznacza, że ten wymóg spełniają tylko dwie oferty. Oprócz wspomnianej Kormostu także warszawskiego Furner Investment.

Wszyscy oferenci deklarują naprawę mostu w ciągu 180 dni od podpisania umowy.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu