Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzisiaj radni wybiorą wiceprzewodniczącego. Karty wydają się poukładane

Dzisiaj radni wybiorą wiceprzewodniczącego. Karty wydają się poukładane

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 maj 2021 00:45

Ostatni raz stacjonarne Rada Miasta Bydgoszczy obradowała we wrześniu, dzisiejsza sesja ma być co do zasady zdalna, ale w części będzie też stacjonarna, a to za sprawą wakatu na funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy. Zgodnie z prawem wiceprzewodniczącego można wybrać jedynie w tajnym głosowaniu, dlatego na chwilę radni mają przyjść do ratusza.

Wakat powstał po tym jak w ubiegłym tygodniu wiceprzewodniczący Szymon Wiłnicki zrezygnował z funkcji w prezydium Rady Miasta. Wszystko wskazuje na to, że zastąpi go radna Joanna Czerska-Thomas, która była już na komisjach prezentowana jako kandydatka. O tym, że Czerska-Thomas zastąpić ma w trakcie kadencji Wiłnickiego wiadomo było już na początku kadencji – wówczas ustalono, że pół kadencji funkcja ta przypadnie Wiłnickiemu jako przedstawicielowi Inicjatywy Polskiej, której liderką jest Barbara Nowacka, a druga połowa kadencji przypadnie partii Nowoczesna, którą reprezentuje radna Joanna Czerska-Thomas.

Opozycyjny PiS zamierza wystawić jako swoją kandydatkę radną Grażynę Szabelską.

 

Sama formuła zebrania się w sali sesyjnej, tylko po to, aby wybrać wiceprzewodniczącego jest krytykowana przez opozycję - Po raz pierwszy od dawna mamy się spotkać stacjonarnie na sesji Rady Miasta, ale - UWAGA - nie po to, by obradować, ale żeby jedna radna KO mogła "zamienić się" funkcją wiceprzewodniczącego rady z kolegą z klubu. Tak! Ustalili sobie, że będą pełnić tę funkcję po pół kadencji, a że głosowanie musi odbyć się stacjonarnie, to przyjdziemy oddać głos, po czym wracamy przed tablety – komentuje plan dzisiejszej sesji na Facebook-u radny Paweł Bokiej.

 

Radna Grażyna Szabelska w rozmowie z nami przyznaje natomiast, że w jej opinii sesja powinna odbywać się albo całkowicie zdalnie albo całkowicie stacjonarnie.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu