Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowy ład z hulajnogami elektrycznymi

Nowy ład z hulajnogami elektrycznymi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 maj 2021 00:13

Od czwartku 20 maja w życie weszły przepisy dotyczące użytkowani hulajnóg elektrycznych, których w Bydgoszczy coraz więcej. Ustawodawca tak naprawdę pierwszy raz podjął się kompleksowego uporządkowania funkcjonowania tej formy transportu. Prace nad przepisami toczyły się kilka lat.

 

Wystarczy przejść się po centrum Bydgoszczy, aby natknąć się na zaparkowaną elektryczną hulajnogę, coraz częściej taki widok nie jest też niczym nowym na osiedlach. Od kilku lat w Bydgoszczy działa komercyjna wypożyczalnia, która pozwala za pomocą aplikacji mobilnej wypożyczyć stojącą na chodniku hulajnogę. Coraz częściej zaparkowane hulajnogi zawadzają np. ruchowi pieszych, albo utrudniają widoczność kierowców samochodów, stąd tez konieczne było znowelizowanie ustawy o ruchu drogowym.

 

Od 20 maja zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności kierujący elektryczną hulajnogą powinien korzystać z drogi dla rowerów, na której maksymalna prędkość to 20 km/h. Jeżeli brakuje takiej infrastruktury, a ruch drogowy zgodnie z oznakowaniem ograniczony jest do 30 km/h, wówczas można skorzystać z jezdni, ale również z ograniczeniem dla hulajnogi do 20 km/h. Ostatecznością jest jazda po chodniku, na którym prędkość musi być zbliżona do ruchu pieszych.

 

 

 

Kierujący elektryczną hulajnogą powinien sygnalizować zmiany kierunku jazdy kierunkowskazem lub wyciągnięciem ręki.

 

Za złe parkowanie mandat

Od wczoraj też wprowadzono zasady parkowania tych pojazdów. Hulajnogę elektryczną będzie trzeba bowiem pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Pojazd będzie musiał być ustawiony równolegle do krawędzi chodnika a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.

 

W przypadku zaparkowania w sposób niezgodny z przepisami zarządca drogi może usunąć hulajnogę oraz obciążyć właściciela zgodnie z ustawą kwotą 123 zł oraz dodatkowo 23 zł za każdy dzień jej przechowywania.

 

W przypadku, gdy z powodu złego zaparkowania zostanie usunięta hulajnoga z wypożyczalni, wówczas opłatami obciążony zostanie jej operator. Jak czytamy jednak w regulaminie usługi Blinke City – klient zobowiązany jest parkować zgodnie z przepisami ruchu drogowego - W przypadku zaparkowania Pojazdu w sposób niezgodny z poniższym Regulaminem oraz przepisami prawa, Klient może ponosić odpowiedzialność prawną stosownie do powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu