Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMural na trwale będzie przypominał o Bydgoskim Marcu 1981

Mural na trwale będzie przypominał o Bydgoskim Marcu 1981

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 maj 2021 12:32
Mural na trwale będzie przypominał o Bydgoskim Marcu 1981 Wizualizacja

Główne obchody 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 już za nami – przypomnijmy 19 marca w Bydgoszczy gościł prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Na tym jednak nie koniec obchodów – do końca lipca przy ulicy Jagiellońskiej powstanie okolicznościowy mural.

 

Na opracowanie koncepcji muralu ratusz ogłosił otwarty konkurs. Wczoraj ogłoszono jego wyniki – wygrała praca pt. ,,Protest” artystów Tomasza Smieszkoła i Dawida Celka. Na razie możemy sobie mural wyobrazić na wizualizacji, ale zgodnie z umową do końca lipca będziemy mogli pracę artystyczną oglądać na żywo, przez długie kolejne lata.

 

- Zależało nam na tym, aby w obchodach Bydgoskiego Marca pojawił się przynajmniej jeden trwały element, który pozwoli nam zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i skłoni do refleksji – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

 

 

Do konkursu zgłoszono 12 prac - Wybraliśmy tę, która w najbardziej symboliczny sposób opowiada o wydarzeniach Bydgoskiego Marca ’81. Mural ma charakter edukacyjny, wielowymiarowy, symboliczny. Chcielibyśmy, żeby ten przekaz trafiał również do młodych – dodał Plastyk Miasta Marek Iwiński.

 

Pracę pt. ,,Protest” opisali autorzy następująco:
Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności. Zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta, jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie.

 

Na wykonanie dzieła zwycięzcy konkursu otrzymają 25 tys. zł oraz dodatkowo 5 tys. zł w ramach nagrody.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Na razie realizuje się ,,pozytywniejszy” scenariusz dotyczący IV fali

  Przed tygodniem informowaliśmy o scenariuszach przebiegu IV fali COVID-19 w Polsce, które opracowała instytucja związana z Uniwersytetem Warszawskim. Opracowano kilka scenariuszy zależnych od tego jaka będzie faktyczna immunizacja wśród Polaków. Ostatni tydzień pokazuje, że jak na razie spełnia się ten bardziej optymistyczny scenariusz dla wyższej odporności zbiorowej Polaków.

  Etykiety: covid19
 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu