Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW temacie Zachemu: ,,Żaden z organów ochrony środowiska nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska”

W temacie Zachemu: ,,Żaden z organów ochrony środowiska nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 maj 2021 00:12

Kilka lat dyskusji o Zachemie oraz realizacji kilku projektów badawczych za nami, a jak się okazuje wciąż wiemy o tym co leży w ziemi niewiele. Jest szansa, że dzięki środkom z Krajowego Programu Odbudowy w kolejnych latach dowiemy się więcej. Gorzej już wygląda z określeniem, kiedy szkody środowiskowe wyrządzone przez Zachem będą naprawiane. Takiego terminu bowiem nie ma.

Żaden z organów ochrony środowiska czy też innych ośrodków zainteresowanych problematyką zanieczyszczeń po dawnych Zakładach Chemicznych „Zachem” nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska gruntowo-wodnego całego tego terenu, bowiem wszelkie badania, jeśli są prowadzone, ograniczają się do konkretnych nieruchomości,na których istniały instalacje „Zachem-u” lub znajdowały się lub nadal znajdują– składowiska

2odpadów. Z kolei badania prowadzone przez „Zachem” w latach jego istnienia, są już nieaktualne i wymagają powtórzeni – pisze w odpowiedzi na interpelacje posła Jana Szopińskiego, minister klimatu Michał Kurtyka.

 

Minister dalej przyznaje, że nie ma przepisów w Polsce, które by regulowały postępowanie w przypadku takich terenów jak Łęgnowo - Problem tzw. „bomb ekologicznych”, których likwidacja jest utrudniona ze względu na brak stosownych przepisów dedykowanych takim obiektom jak byłe Zakłady Chemiczne "Zachem"

 

W ramach Krajowego Programu Odbudowy po pandemii część środków finansowych ma być w latach 2021-2026 dedykowana takim terenom jak pozachemowskie, ale jak wyjaśnia minister Kurtyka, będą to środki np. na kompleksowe rozpoznanie stanu środowiska na obszarach zdegradowanych, czy działania ograniczające negatywne oddziaływania na środowisko. Jest zatem szansa, że za kilka lat dowiemy się dużo więcej na temat stanu środowiska w Łęgnowie i dopiero potem być może będzie planować kompleksową naprawę tego stanu.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu