Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW temacie Zachemu: ,,Żaden z organów ochrony środowiska nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska”

W temacie Zachemu: ,,Żaden z organów ochrony środowiska nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 maj 2021 00:12

Kilka lat dyskusji o Zachemie oraz realizacji kilku projektów badawczych za nami, a jak się okazuje wciąż wiemy o tym co leży w ziemi niewiele. Jest szansa, że dzięki środkom z Krajowego Programu Odbudowy w kolejnych latach dowiemy się więcej. Gorzej już wygląda z określeniem, kiedy szkody środowiskowe wyrządzone przez Zachem będą naprawiane. Takiego terminu bowiem nie ma.

Żaden z organów ochrony środowiska czy też innych ośrodków zainteresowanych problematyką zanieczyszczeń po dawnych Zakładach Chemicznych „Zachem” nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska gruntowo-wodnego całego tego terenu, bowiem wszelkie badania, jeśli są prowadzone, ograniczają się do konkretnych nieruchomości,na których istniały instalacje „Zachem-u” lub znajdowały się lub nadal znajdują– składowiska

2odpadów. Z kolei badania prowadzone przez „Zachem” w latach jego istnienia, są już nieaktualne i wymagają powtórzeni – pisze w odpowiedzi na interpelacje posła Jana Szopińskiego, minister klimatu Michał Kurtyka.

 

Minister dalej przyznaje, że nie ma przepisów w Polsce, które by regulowały postępowanie w przypadku takich terenów jak Łęgnowo - Problem tzw. „bomb ekologicznych”, których likwidacja jest utrudniona ze względu na brak stosownych przepisów dedykowanych takim obiektom jak byłe Zakłady Chemiczne "Zachem"

 

W ramach Krajowego Programu Odbudowy po pandemii część środków finansowych ma być w latach 2021-2026 dedykowana takim terenom jak pozachemowskie, ale jak wyjaśnia minister Kurtyka, będą to środki np. na kompleksowe rozpoznanie stanu środowiska na obszarach zdegradowanych, czy działania ograniczające negatywne oddziaływania na środowisko. Jest zatem szansa, że za kilka lat dowiemy się dużo więcej na temat stanu środowiska w Łęgnowie i dopiero potem być może będzie planować kompleksową naprawę tego stanu.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu