Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUlica Sierpecka powraca. W Ziemi Sierpeckiej wywodzi się bydgoska społeczność

Ulica Sierpecka powraca. W Ziemi Sierpeckiej wywodzi się bydgoska społeczność

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 maj 2021 17:21

W 2011 roku Rada Miasta nazwała jedną z ulic w Fordonie – Sierpecką. Ulica była niewielka, nieopodal marketu Ikea ale po kilku latach na skutek zmian urbanistycznych została fizycznie zlikwidowana. Działająca w Bydgoszczy Konfrateria Sierpecka zabiegała o nazwanie innej ulicy i to się udało.

 

Konfraternia Sierpecka – to swego rodzaju ewenement w krajobrazie organizacji pozarządowych w Bydgoszczy. Jest to organizacja skupiająca osoby, których korzenie wywodzą się z Sierpca, położonego na wschód od Lipna w województwie mazowieckim, którzy obecnie są mieszkańcami Bydgoszczy lub jej okolic. Konfraternia zajmuje się głównie gromadzeniem i propagowaniem informacji na temat historii Ziemi Sierpeckiej. Konfraternia Sierpecka powstała w lutym 2006 roku, prowadzi bliską współpracę z instytucjami kultury w Sierpcu. Działacze tej organizacji szacują, że w Bydgoszczy i okolicach społeczność sierpecka może liczyć około tysiąca osób. Główny napływ ludności nastąpił po II wojnie światowej.

 

Podczas sesji Rady Miasta w dniu 28 kwietnia radni nazwali nowopowstałą ulicę w Fordonie, która łączy Fordońską z Pilicką, przy centrum handlowym Outlet. Nowa ulica Sierpecka jest zatem zlokalizowana niedaleko tej starej.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu