Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrototyp lokomotywy wodorowej zaprezentowany ma być we wrześniu

Prototyp lokomotywy wodorowej zaprezentowany ma być we wrześniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 maj 2021 00:10
Prototyp lokomotywy wodorowej zaprezentowany ma być we wrześniu Fot: PESA

Pok koniec 2019 roku PESA i PKN Orlen rozpoczęły realizację wspólnego projektu badawczego jakim ma być opracowanie polskiej lokomotywy napędzanej wodorem. Prace nad prototypem prowadzone są bezpośrednio zakładach PESA w Bydgoszczy, zaawansowanie prac szacuje się na 70%. Jest też wstępnie ogłoszony termin prezentacji lokomotywy.


W środę podczas konferencji Impacct'21 prezes PESA Krzysztof Zdziarski zapowiedział, że pierwszą lokomotywę wodorową planuje się zaprezentować podczas Targów Kolejowych Trako we wrześniu.

 

 

Lokomotywa wodorowe Pesa powstaje na bazie lokomotywy manewrowej SM42 – informuje PESA Bydgoszcz - Lokomotywa będzie miała zachowaną pierwotną charakterystykę trakcyjną, więc może ciągną składy do nawet 3200 ton. Na dniach do Bydgoszczy przyjechać mają zbiorniki wodoru o pojemności 175 kg.

 

PESA chce wykorzystać doświadczenia przy tym projekcie, w celu opracowania w dalszej przyszłości napędzanego wodorem pociągu pasażerskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19
 • Na Covid w Polsce chorują obecnie głównie niezaszczepieni

  Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Czwarta fala koronawirusa jest pandemią niezaszczepionych – powiedział w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Wiadomości z regionu