Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWyspa św. Barbary przejdzie rewitalizację, ale nie będzie połączona z brzegiem

Wyspa św. Barbary przejdzie rewitalizację, ale nie będzie połączona z brzegiem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 maj 2021 06:21
Wyspa św. Barbary przejdzie rewitalizację, ale nie będzie połączona z brzegiem Wizualizacja

W drugiej połowie XIX wieku podczas regulacji Brdy powstała wyspa św. Barbary, od patronki szyprów i sterników. Obecnie jest ona porośnięta drzewami, ratusz intensywnie przygotowuje się do jej rewitalizacji. Opracowano już wstępne wizualizację.

Zlecona koncepcja rewitalizacji zakłada powstanie estetycznych nasadzeń, utworzenie łąki kwietnej, pojawić mają się też ławeczki. Wyspa nie zostanie jednak połączona z lądem jak pierwotnie planowano, od tego zamiaru zrezygnowano po konsultacjach. Wyspa św. Barbary ma być dostępna natomiast dla wodniaków, dlatego powstanie pomost pływający i schody. Będzie można na nią się dostać czy to z kajaku lub podkładu innej jednostki pływającej. Na wyspie ma być też zaakcentowany przebieg 18. południka.

 

 

 

Rzeźba?

W latach 30. pojawił się pomysł ulokowania figury św. Barbary, której projekt opracował rzeźbiarz Piotr Triebler. Koncepcji tej nie udało się zrealizować. Plany rewitalizacyjnej przewidują ulokowanie rzeźby lub innej instalacji podobnej. Nie jest na dzisiaj jednak sprecyzowane jaka byłaby to rzeźba, czy być może będzie to powrót do niezrealizowanej koncepcji sprzed 90 lat.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu