Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSprawdzamy kto w Bydgoszczy jest beneficjentem z Narodowego Instytutu Wolności

Sprawdzamy kto w Bydgoszczy jest beneficjentem z Narodowego Instytutu Wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 11 maj 2021 06:40

Dotacje jakie od kilku lat przyznaje Narodowy Instytut Wolności idą łącznie w setki milionów złotych, ostatnio emocje budzą kryteria ich rozdzielania, bowiem na spore wsparcie mogą liczyć projekty polityczne. Sprawdzamy jak z perspektywy Bydgoszczy były dzielone od 2019 roku środki w ramach programów PROO i FIO.

 

W roku 2019, w który NIW po raz pierwszy przyznał duże środki na tak dużą skalę mieliśmy właściwie w Bydgoszczy tylko jednego beneficjenta:

 

Fundacja Będziem Polakami – z PROO 568 tys. zł – fundatorem fundacji jest były poseł Paweł Skutecki (w 2019 roku kończył sprawować mandat poselski). Fundacja w  ramach prowadzonego portalu w dużej mierze zajmuje się zniechęcaniem Polaków do szczepienia się przeciwko COVID-19, sugerując to tym, iż szczepienie może doprowadzić do zgonu.

 

Pozostałe bydgoskie projekty mimo pozytywnych ocen zajęły niższe miejsca na listach rankingowych. Były to m.in.: Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych wnioskujący o 88 tys. zł, Caritas Diecezji Bydgoskiej wnioskujące o 71,1 tys. zł czy Bydgoskie Koty Miejskie, również aplikujące o 71 tys. zł. Związane z byłym radnym Stefanem Pastuszewskim Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych wnioskowało o 34,6 tys. zł, ale na finansowanie się nie załapało.

 

Rok 2020

Beneficjentami największymi byli;

Fundacja Skarbowości w Bydgoszczy – 686 tys. zł – wspierająca chorych i niepełnospawnych
Stowarzyszenie Sanctus Paulus, które z PROO otrzymało 119,7 tys. zł dotacji oraz 200 tys. z FIO – którego prezesem jest Piotr Florek, zaś wiceprezesem dyrektor w Radiu PiK Michał Jedryka

Fundacja Bezpieczny Świat – 119,3 tys. zł – prezesem jest Magdalena Florek, działająca w politycznej organizacji Klub Bydgoskiej Prawicy, jednocześnie żona Piotra Florka. Wnioski obu organizacji były w ponad 90% identyczne. Bezpieczny Świat wnioskował także o 200 tys. żł, ale ta kwota nie została przyznana.


Chorągiew Kujawsko-Pomorska Związku Harcerstwa Polskiego – 115,8 tys. zł
Społeczny Rzecznik Pieszych – 26,7 tys. zł – na realizację projektów ,,Bezpieczne chodniki, bezpieczni piesi”. Organizacja apolityczna.

 

Dotacji w 2020 roku nie udało się uzyskać m.in. - Fundacji Ari Ari (300 tys. zł), Fundacji Całym Sercem (670 tys. zł). Różowej Wstążeczce – zajmującej się profilaktyce raka piersi (73,5 tys. zł), Bydgoskiemu Alarmowi Smogowemu (34,2 tys. zł), Stowarzyszeniu Bydgoskie Kajaki (115,8 tys. zł), Stowarzyszeniu Pracownia (31 tys. zł).

 

2021

W roku bieżącym mamy na razie podzielone jedynie część środków. Beneficjenci na dzisiaj:
Fundacja Kaktus 697 tys. zł – której misją jest propagowania nauczania Jana Pawła II.

 

Stowarzyszenie Sanctus Paulus 500 tys. zł –  wychodząc na pozycję największego beneficjenta w ostatniej trzylatce.

 

Na dofinansowanie się nie załapali natomiast:

Fundacja Wiatrak wnioskująca o 650 tys. zł
Fundacja Ari Ari wnioskująca o 500 tys. zl

Fundacja Bezpieczny Świat wnioskująca o 500 tys. zł (wniosek nie przeszedł pozytywnie weryfikacji)

Fundacja Mariana Rejewskiego wnioskująca o 630 tys. zł – której fundatorem jest zaangażowany politycznie Krzysztof Drozdowski, w 2019 roku kandydował z list Konfederacji do Parlament Europejskiego nieudanie, był również inicjatorem nieudanej inicjatywy uznania Bydgoszczy za wolną od ideologii LGBT.

 

Wnioski z powyższego zestawienia powinien każdy wyciągnąć sam, nie mniej jednak zauważyć można, że największe środki trafiły do organizacji zaangażowanych politycznie, z organizacji pomagających społecznie właściwie tylko w tych trzech latach poważniej dofinansowana była Fundacja Skarbowości. Jeżeli chodzi o działalność nazywaną ruchami miejskimi, to Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych otrzymało raczej kwotę symboliczną, choć na pewno potrzebną.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu