Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOgraniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22 nie jest takie proste

Ograniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22 nie jest takie proste

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 10 maj 2021 15:47

W lutym radni wstępnie przyjęli zapisy w sprawie tworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto, którego jednym z założeń jest zakazanie sprzedaży alkoholu w sklepach po godzinie 22. Będzie można jedynie nabyć alkohol w lokalach, umożliwiających jego spożycie. Jak się dowiedzieliśmy, to właśnie ograniczenia w sprzedaży alkoholu, tworzą główną barierę dla wdrożenia Parku Kulturowego.

 

Przepisy ustawy co prawda umożliwiają samorządom wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu, ale jak pokazuje przykład Krakowa trzeba to solidnie uzasadnić. Krakowski przedsiębiorca uznał, że takie ograniczenia naruszają jego interes, zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego samorząd natomiast nie przedstawił przekonującego uzasadnienia, dlatego sąd unieważnił uchwałę. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

 

Z uzasadnienia zaskarżonej uchwały nie wynika, dlaczego wprowadzenie ograniczenia tylko w jednej dzielnicy Krakowa ma rozwiązać problem naruszeń porządku publicznego i bezpieczeństwa. Trzeba mieć na uwadze, że Dzielnica I ma stosunkowo małe terytorium, a osoby chcące nabyć alkohol w godzinach nocnych mogą to swobodnie uczynić na terenie dzielnic sąsiadujących z Dzielnicą I Stare Miasto – czytamy w uzasadnieniu do wyroku 15 stycznia 2019 roku. Wcześniej sąd wskazuje, że żeby np. za argument przedstawić problemy z zakłócaniem porządku publicznego, to trzeba wykazać korelację pomiędzy sprzedażą alkoholu po godzinie 22, a naruszeniem porządku publicznego.

 

Wczytując się w uzasadnienie wyroku, problemowe może się okazać w przypadku Bydgoszczy wykazanie, że sklepy monopolowe wpływają na zakłócanie porządku bardziej od klubów nocnych i pubów, które ograniczeniami w sprzedaży alkoholu nie będą objęte.

 

Obszar obowiążywania Parku Kulturowego Stare Miasto (projektowany):

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu