Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOgraniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22 nie jest takie proste

Ograniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22 nie jest takie proste

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 10 maj 2021 15:47

W lutym radni wstępnie przyjęli zapisy w sprawie tworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto, którego jednym z założeń jest zakazanie sprzedaży alkoholu w sklepach po godzinie 22. Będzie można jedynie nabyć alkohol w lokalach, umożliwiających jego spożycie. Jak się dowiedzieliśmy, to właśnie ograniczenia w sprzedaży alkoholu, tworzą główną barierę dla wdrożenia Parku Kulturowego.

 

Przepisy ustawy co prawda umożliwiają samorządom wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu, ale jak pokazuje przykład Krakowa trzeba to solidnie uzasadnić. Krakowski przedsiębiorca uznał, że takie ograniczenia naruszają jego interes, zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego samorząd natomiast nie przedstawił przekonującego uzasadnienia, dlatego sąd unieważnił uchwałę. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

 

Z uzasadnienia zaskarżonej uchwały nie wynika, dlaczego wprowadzenie ograniczenia tylko w jednej dzielnicy Krakowa ma rozwiązać problem naruszeń porządku publicznego i bezpieczeństwa. Trzeba mieć na uwadze, że Dzielnica I ma stosunkowo małe terytorium, a osoby chcące nabyć alkohol w godzinach nocnych mogą to swobodnie uczynić na terenie dzielnic sąsiadujących z Dzielnicą I Stare Miasto – czytamy w uzasadnieniu do wyroku 15 stycznia 2019 roku. Wcześniej sąd wskazuje, że żeby np. za argument przedstawić problemy z zakłócaniem porządku publicznego, to trzeba wykazać korelację pomiędzy sprzedażą alkoholu po godzinie 22, a naruszeniem porządku publicznego.

 

Wczytując się w uzasadnienie wyroku, problemowe może się okazać w przypadku Bydgoszczy wykazanie, że sklepy monopolowe wpływają na zakłócanie porządku bardziej od klubów nocnych i pubów, które ograniczeniami w sprzedaży alkoholu nie będą objęte.

 

Obszar obowiążywania Parku Kulturowego Stare Miasto (projektowany):

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Polregio informuje o porozumieniu ze związkowcami. Widmo strajku wisi nad dwoma województwami

  Wczoraj poinformowaliśmy, że związki zawodowe zapowiedziały na 10 października rozpoczęcie strajku, który doprowadzi do zatrzymania pociągów Polregio w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Dzisiaj Polregio informuje nas, że doszło do zawarcia porozumienia, zatem w pozostałych województwach, w tym kujawsko-pomorskim na dzisiaj nie ma większego ryzyka, że staną pociągi.

 • Maszyniści Polregio grożą strajkiem

  Dzisiaj mija termin ultimatum jakie związki zawodowe postawiły zarządowi Polregio domagając się podniesienia płac maszynistów. Związkowcy są już po referendum w sprawie ewentualnego strajku. Gdy wiosną ubiegłego roku maszyniści wyrażali swoje niezadowolenie w naszym regionie nie kursowało wiele pociągów, choć nie zastosowano wówczas najbardziej dotkliwego rozwiązania w postaci strajku generalnego.

Wiadomości z regionu