Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOgraniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22 nie jest takie proste

Ograniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22 nie jest takie proste

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 10 maj 2021 15:47

W lutym radni wstępnie przyjęli zapisy w sprawie tworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto, którego jednym z założeń jest zakazanie sprzedaży alkoholu w sklepach po godzinie 22. Będzie można jedynie nabyć alkohol w lokalach, umożliwiających jego spożycie. Jak się dowiedzieliśmy, to właśnie ograniczenia w sprzedaży alkoholu, tworzą główną barierę dla wdrożenia Parku Kulturowego.

 

Przepisy ustawy co prawda umożliwiają samorządom wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu, ale jak pokazuje przykład Krakowa trzeba to solidnie uzasadnić. Krakowski przedsiębiorca uznał, że takie ograniczenia naruszają jego interes, zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego samorząd natomiast nie przedstawił przekonującego uzasadnienia, dlatego sąd unieważnił uchwałę. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

 

Z uzasadnienia zaskarżonej uchwały nie wynika, dlaczego wprowadzenie ograniczenia tylko w jednej dzielnicy Krakowa ma rozwiązać problem naruszeń porządku publicznego i bezpieczeństwa. Trzeba mieć na uwadze, że Dzielnica I ma stosunkowo małe terytorium, a osoby chcące nabyć alkohol w godzinach nocnych mogą to swobodnie uczynić na terenie dzielnic sąsiadujących z Dzielnicą I Stare Miasto – czytamy w uzasadnieniu do wyroku 15 stycznia 2019 roku. Wcześniej sąd wskazuje, że żeby np. za argument przedstawić problemy z zakłócaniem porządku publicznego, to trzeba wykazać korelację pomiędzy sprzedażą alkoholu po godzinie 22, a naruszeniem porządku publicznego.

 

Wczytując się w uzasadnienie wyroku, problemowe może się okazać w przypadku Bydgoszczy wykazanie, że sklepy monopolowe wpływają na zakłócanie porządku bardziej od klubów nocnych i pubów, które ograniczeniami w sprzedaży alkoholu nie będą objęte.

 

Obszar obowiążywania Parku Kulturowego Stare Miasto (projektowany):

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu