Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerminale takie jakie w Emilianowie mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki po pandemii

Terminale takie jakie w Emilianowie mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki po pandemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 maj 2021 16:51
Emilianowo dzisiaj Emilianowo dzisiaj

Od wielu lat widzimy wzrost wykorzystania transportu intermodalnego, ale jak pokazują zapisy Krajowego Programu Odbudowy w Polsce odgrywa on wciąż mniejszą rolę niż w państwach zachodniej Europy. Dlatego jednym z kluczowych celów zdefiniowanych w KPO jest przyśpieszenie rozwoju tej gałęzi transportu, czemu przysłużyć mają środki pozyskane z Funduszu Odbudowy Europy. Bydgoszcz – a właściwie cały Węzeł Logistyczny Bydgoszcz – ma szansę być istotniejszym beneficjentem.


W Polsce odnotowuje się niższe wykorzystanie tej formy transportu w porównaniu z innymi państwami UE. Udział kolejowego transportu intermodalnego wyniósł w Polsce 10%, podczas gdy np. we Francji i Szwecji przekroczył 20%, a w Hiszpanii, Irlandii, we Włoszech i w Grecji przekroczył 50%. - czytamy w Krajowym Programie Odbudowy - Oznacza to konieczność dalszego wspierania rozwoju terminali na terenie Polski i uzasadnia koncentrację pomocy w tym zakresie na takich typach projektów.

 

Z KPO na ten cel przewiduje się wydatkowanie około 1 mld zł. Oprócz tego będą też środki, być może nawet i większe, z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Na dzisiaj trudno mówić o szczegółach, z uwai na negocjacje Umowy Partnerstwa.

 

Bydgoszcz ma potencjał

W ubiegłym roku do życia powołano spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz, którego właścicielami docelowo będą zarówno spółki z grupy PKP, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (spółka komunalna) oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem jest budowa w bliskiej współpracy z portami morskimi w Gdańsku i w Gdyni kluczowego węzła przeładunkowego kolejowo-drogowego. Środki z KPO na rozwój tego typu infrastruktury mają być dzielone konkursowo na projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Taki charakter zdaniem grupy PKP będzie miało na pewno Emilianowo.

 

Powstanie strategia rozwoju intermodalnego

W Krajowym Programie Obudowy wspomniano, że opracowywany jest dokument mający wskazywać kierunki rozwoju transportu intermodalnego w Polsce.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Na S5 jeszcze nie można symbolicznie przeciąć wstęgi

    Maj dobiega końca, a wciąż nie możemy napisać, że budowa drogi ekspresowej S5 na kujawsko-pomorskim odcinka zakończyła się, choć w przypadku 6 na 7 odcinków dokonano już odbiorów, a co do zasady droga sprawa wrażenie właściwie gotowej. Problematycznym odcinkiem jest Dworzyskowo – Aleksandrowo/Bydgoszcz Północ.

  • Kujawsko-pomorskie drogi coraz bardziej bezpieczne. W szczególności dla pieszych

    Co roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego publikuje raport podsumowujący dany rok – jeżeli chodzi o rok 2022 był on szczególny, bowiem od jego początku obowiązywały znacznie dotkliwsze mandaty, czego efekt widać w statystykach. Jest bowiem ogólnie mówiąc bezpieczniej, ofiar notuje się mniej – także w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości z regionu