Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerminale takie jakie w Emilianowie mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki po pandemii

Terminale takie jakie w Emilianowie mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki po pandemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 maj 2021 16:51
Emilianowo dzisiaj Emilianowo dzisiaj

Od wielu lat widzimy wzrost wykorzystania transportu intermodalnego, ale jak pokazują zapisy Krajowego Programu Odbudowy w Polsce odgrywa on wciąż mniejszą rolę niż w państwach zachodniej Europy. Dlatego jednym z kluczowych celów zdefiniowanych w KPO jest przyśpieszenie rozwoju tej gałęzi transportu, czemu przysłużyć mają środki pozyskane z Funduszu Odbudowy Europy. Bydgoszcz – a właściwie cały Węzeł Logistyczny Bydgoszcz – ma szansę być istotniejszym beneficjentem.


W Polsce odnotowuje się niższe wykorzystanie tej formy transportu w porównaniu z innymi państwami UE. Udział kolejowego transportu intermodalnego wyniósł w Polsce 10%, podczas gdy np. we Francji i Szwecji przekroczył 20%, a w Hiszpanii, Irlandii, we Włoszech i w Grecji przekroczył 50%. - czytamy w Krajowym Programie Odbudowy - Oznacza to konieczność dalszego wspierania rozwoju terminali na terenie Polski i uzasadnia koncentrację pomocy w tym zakresie na takich typach projektów.

 

Z KPO na ten cel przewiduje się wydatkowanie około 1 mld zł. Oprócz tego będą też środki, być może nawet i większe, z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Na dzisiaj trudno mówić o szczegółach, z uwai na negocjacje Umowy Partnerstwa.

 

Bydgoszcz ma potencjał

W ubiegłym roku do życia powołano spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz, którego właścicielami docelowo będą zarówno spółki z grupy PKP, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (spółka komunalna) oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem jest budowa w bliskiej współpracy z portami morskimi w Gdańsku i w Gdyni kluczowego węzła przeładunkowego kolejowo-drogowego. Środki z KPO na rozwój tego typu infrastruktury mają być dzielone konkursowo na projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Taki charakter zdaniem grupy PKP będzie miało na pewno Emilianowo.

 

Powstanie strategia rozwoju intermodalnego

W Krajowym Programie Obudowy wspomniano, że opracowywany jest dokument mający wskazywać kierunki rozwoju transportu intermodalnego w Polsce.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu