Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBurmistrz Iasi w Rumunii odwiedził Bydgoszcz

Burmistrz Iasi w Rumunii odwiedził Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 maj 2021 00:45
Burmistrz Iasi w Rumunii odwiedził Bydgoszcz Fot: PESA

Burmistrz Iasi Mihai Chirica odbył w czwartek wizytę do Bydgoszczy, gdzie spotkał się z władzami miasta oraz wizytował fabrykę PESA. Towarzyszył mu ambasador Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga. Bydgoska firma realizuje zamówienie na 16 tramwajów Swing dla Iasi, historycznej stolicy Rumuni.

Przetarg PESA wygrała w ubiegłym roku, pierwszy tramwaj już został zbudowany i obecnie przechodzi testy homologacyjne Iasi podobnie jak Bydgoszcz stawia na ekologiczny transport, tematem rozmów w ratuszu były też Inteligentne Systemy Transportowe.

 

- Chciałbym podkreślić, że dla nas, mieszkańców Iasi, tramwaje Pesa Swing stanowią historyczny moment i wyznaczą nowe standardy transportu publicznego. Za wsparcie w realizacji tej umowy dziękuję Panu Ambasadorowi Rumunii w Polsce, a za ciepłe przyjęcie kierownictwu Pesa i Urzędowi Miasta Bydgoszczy, a zwłaszcza Panu Prezydentowi Rafałowi Bruskiemu – mówi burmistrz Mihai Chirica.

 

Fot: UMB

 

- Cieszę się, że mogę gościć burmistrza Iasi w Bydgoszczy. Tym bardziej, że bezpośrednim powodem wizyty nad Brdą jest kontrakt Pesy na dostawę tramwajów do historycznej stolicy Rumunii, Iasi. Pesa to jeden z naszych ambasadorów i jako bydgoszczanin mogę tylko być dumny, że nowoczesnymi i komfortowymi tramwajami z Bydgoszczy podróżować będą już niebawem mieszkańcy Iasi. W Bydgoszczy konsekwentnie inwestujemy w transport szynowy i nowoczesny tabor – komunikacja tramwajowa jest nie tylko szybka i komfortowa ale i ekologiczna. - powiedział po spotkaniu Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Owocem spotkania w ratuszu mają być rozmowy urzędów miast o potencjalnych polach do współpracy Bydgoszczy i Iasi.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu