Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWzdłuż Mostu Fordońskiego tory tramwajowe, a może rozebrać linie kolejową do Chełmży?

Wzdłuż Mostu Fordońskiego tory tramwajowe, a może rozebrać linie kolejową do Chełmży?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 maj 2021 07:16
Wzdłuż Mostu Fordońskiego tory tramwajowe, a może rozebrać linie kolejową do Chełmży? Koncepcja K-PBPiR

Koncepcja budowy linii tramwajowej z Bydgoszczy do Torunia ma już ponad dekadę – w Bydgoszczy samorządowcy nie traktują jej zbyt poważnie, głównie o potrzebie jej realizacji mówią zaś politycy z Torunia. Tramwaj z centrum Bydgoszczy do Torunia byłby alternatywą dla szybkiej kolei metropolitalnej BiT City, co z kolei krytykują też samorządowcy z miast powiatowych, którzy o takim połączeniu jak BiT City mogą pomarzyć.

O tym, że ta koncepcja jest traktowana na poważnie świadczy ujęcie jej w uchwalonej w grudniu Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku. Marszałek na ostatniej sesji wskazywał też, że realizacja tej koncepcji może być brana w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym. W ubiegłym roku Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego na zlecenie Zarządu Województwa opracowało koncepcję przebiegu metropolitalnego tramwaju.

 

Łącznie koncepcja tramwaju metropolitalnego zakłada długość 48 km, w czasie przejazdu 73 minut (na odcinku niezabudowanym przy prędkości 80 km/h). Jak wskazano w opracowaniu – w Bydgoszczy i w Toruniu zbudowane jest już 11,5 km torów, głównie jest to otwarta kilka lat temu linia tramwajowa z centrum Bydgoszczy do Fordonu. Zatem 1/3 koncepcji jest już zrealizowana.

 

Kluczowym problemem jest przeprawa przez Wisłę. Zdaniem autorów koncepcji budowa nowego mostu z Fordonu jest nieopłacalna, stąd też rozważa się albo odcinek linii kolejowej nr 209 na Moście Fordońskim przekształcić na tramwajowo-kolejowy - realizacja w tym miejscu odcinka dwysystemowegołączącego normalnotorowy odcinek kolejowy i wąskotorowy odcinek tramwajowy w systemie trzyszynowym, gdzie jedna z szyn jest wspólna(tzw. splot torów). Taki układ funkcjonuje m.in. w przypadku dwusystemowej sieci tramwajowej w czeskim Libercu.Obecnie torowisko jest wykorzystywane jedynie przez pociągi(lekkie szynobusy) kursujące na linii kolejowej nr 209 Bydgoszcz Wschód –Chełmża – czytamy w opracowaniu. Inna koncepcja przewiduje puszczenie ruchu tramwajowego wraz z drogowym na Moście Fordońskim. Ta koncepcja ma jednak dwie duże wady – z jednej strony ruch tramwajowy pogorszyłby przepustowość mostu, również tramwaje narażone byłyby na stanie w korkach, co przedłużyłoby czas podróży na całej trasie.

 

 

Trzecia koncepcja to skrócenie linii kolejowej nr 209 z Chełmży do Strzyżawy, zaś jej odcinek miejski całkowicie mógłby zostać przebudowy na infrastrukturę tramwajową.

 

Wspomnieć należy, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamówiła swoje analizy dotyczące remontu Mostu Fordońskiego, które mają zbadać czy opłacalne jest rozbudowanie mostów o kolejne pasy ruchu.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu