Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy

Rada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 30 kwiecień 2021 07:04
Rada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy Grafika: UM Gdynia

W środę radni Rady Miasta Bydgoszczy jednogłośnie poparli stanowisko konsultacyjne, w którym wskazują, iż Bydgoszcz spełnia warunki bycia węzłem sieci bazowej TEN-T, czyli powinna się zaliczać do najważniejszych węzłów logistycznych w Europie. O podjęcie takiego stanowisko wniosło stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak.

Bydgoszcz jako jedyne z dużych miast w Polsce znajduje się w przebiegu linii kolejowej nr 131, która tworzy obecnie sieć bazową TEN-T – czytamy w stanowisku. Bydgoscy radni wskazują, że ta linia łączy się w Bydgoszczy z linią 201, która zalicza się co prawda do sieci kompleksowej, ale do 2030 roku powinna spełniać większość warunków dla sieci bazowej.

 

 

Bazowa a kompleksowa

Bydgoszcz jest obecnie jedynym węzłem sieci TEN-T w województwie kujawsko-pomorskim, ale zaliczającym się do sieci kompleksowej. Sieć bazowa powinna funkcjonować już do 2030 roku w pełni, kompleksowa dopiero do 2050 roku, stąd też stawką jest przyśpieszenie rozwoju Bydgoszczy.

 

Bydgoscy radni wskazują, że od momentu ustalenia sieci TEN-T przez Parlament Europejski i Radę w 2013 roku wiele się zmieniło, w ostatnich latach mamy rozwijającą się koncepcje terminalu intermodalnego w Emilianowie, z którym blisko chcą współpracować porty morsie w Gdańsku i w Gdyni. Bydgoszcz może stać się dla tych portów tzw portem zewnętrznym, gdzie będą grupowane kontenery i wysyłane dalej. - Mając powyższe argumenty na uwadze i dostrzegająć żywotny interes miasta i regionu Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowisko, aby Bydgoszcz uznana została za drogowo-kolejowy węzeł bazowy Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) – czytamy w uchwale.

 

Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje nad zmianą wytycznych rozporządzenia o TEN-T z 2013 roku, którego rewizja planowana jest na 2023 rok.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Nowa Szóstka Wyborcza Portalu Kujawskiego

  Podobnie jak przed czterema laty chcemy zaproponować kandydatom poparcie wypracowanych przez nas sześciu postulatów, jako swego rodzaju kontraktu wyborczego ponad podziałami politycznymi. Zachęcamy kandydatów do zainteresowania się nimi i rozważenia ich poparcia, my na pewno będziemy natomiast ich z tego rozliczać.

 • Kobiety nie są równie ważne jak mężczyźni (Ranking feminizacji list wyborczych)

  Równouprawnienie – to dość popularny slogan polityczny, w szczególności po lewej stronie sceny politycznej, ale jak spojrzymy na reprezentację okręgu bydgoskiego w Sejmie, to panie stanowią zaledwie 25% stanu osobowego posłów. Jak spojrzymy na listy wyborcze – żadna z kobiet nie jest liderką listy!

Wiadomości z regionu