Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGawkowski: Z PiS-em rozumiemy, że trzeba dbać o rację stanu

Gawkowski: Z PiS-em rozumiemy, że trzeba dbać o rację stanu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 29 kwiecień 2021 19:20

We wtorek w Sejmie doszło do wypracowania porozumienia pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i Lewicą w sprawie poparcia dla Krajowego Programu Odbudowy oraz funduszy strukturalnych dla perspektywy 2021-2027. PiS podjął rozmowy z Lewicą, bowiem tworząca Zjednoczoną Prawicę Solidarna Polska zapowiada głosowanie przeciwko.


Najpierw w środę wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i lokalni politycy PiS w Bydgoszczy podkreślali jak ważna jest ratyfikacja Krajowego Programu Odbudowy - Mamy prawo się różnić w wielu kwestiach, ale nie jestem wstanie zrozumieć dlaczego ktokolwiek może negować chęć sięgnięcia po takie środki – mówił przed Urzędem Wojewódzkim minister Łukasz Schreiber. Jego wypowiedź zapewne miała być kąśliwa wobec Koalicji Obywatelskiej, która chce od rządu większych ustępstw w zamian za poparcie.

 

 

Politycy Koalicji Obywatelskiej krytykują Lewicę za wyłamanie się i dzielenie opozycji. W czwartek, również przed Urzędem Wojewódzkim z działań Lewicy tłumaczył się szef klubu parlamentarnego poseł Krzysztof Gawkowski - Myśląc o Polsce jesteśmy wstanie rozmawiać ze wszystkimi. Z opozycją chcemy współpracować, ale z PiS-em rozumiemy też, że trzeba dbać o rację stanu.

 

Lewica wynegocjowała, że 30% środków z Krajowego Programu Odbudowy podzielą samorządowcy na szczeblu Zarządów Województw. Lewica początkowo chciała nawet 60% parytetu dla samorządów, w toku negocjacji zmalał on o połowę. Oznacza to, że licząc według mieszkańców – Zarząd Województwa kujawsko-pomorskiego podzieli ponad 1,7 mld zł, ale jak ocenia Gawkowski do kujawsko-pomorskiego trafi znacznie więcej pieniędzy - Województwo kujawsko-pomorskie będzie mogło otrzymać środki w różnym wymiarze, na różne elementy, których do tej pory nie było. Do tej pory nie było mowy o 75 tys. mieszkań, a jestem przekonany, że Bydgoszcz, Inowrocław i inne miasta te mieszkania będą mogły budować w ramach programu.


Gawkowski chwalił się, że Lewica wywalczyła środki na budowę mieszkań oraz pulę 850 mln euro na modernizację szpital powiatowych. Taki status ma chociażby bydgoski Szpital Miejski.

 

- Wierze głęboko, że jest to inwestycja w społeczeństwo obywatelskie, dlatego stoję po tej stronie – zaznacza Gawkowski, wskazując, iż Lewica zadbała również o instrumenty monitorowania wydatkowania środków z udziałem chociażby przedstawicieli samorządów, w tym sejmików województw.

 

Poseł wyraził również nadzieje i zapowiedział działania w tym kierunku, że z puli KPO znajdą się środki na rekultywację terenów po Zachemie.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu