Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolitechnika Bydgoska z poparciem Rady Ministrów i Rady Miasta

Politechnika Bydgoska z poparciem Rady Ministrów i Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 kwiecień 2021 17:52
Politechnika Bydgoska z poparciem Rady Ministrów i Rady Miasta Fot: Ryszard Wszołek/UTP.

Z rozmachem trwają prace nad przekształceniem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy w Politechnikę Bydgoską. Decyzję o potrzebie podkreślenia technicznego profilu uczelni podjęła społeczność akademicka w wewnętrznym referendum, w czasie którego zdecydowana większość głosów była za przekształceniem. W stanu się Politechniką dzisiejsze UTP widzi szanse rozwojowe i większe perspektywy naukowe.

Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie profilu i nazwy uczelni, bowiem tego typu przekształcenia podejmowane są na drodze ustawy. Rektora prof. Marka Adamskiego o tym poinformował dzisiaj osobiście minister z Kancelarii Premiera Łukasz Schreiber podczas wizyty na uczelni.

 

Również dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy, na wniosek Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przyjęła stanowisko, w którym popiera starania UTP o uzyskanie statusu politechniki. Radni, pomimo iż była to dość napięta z powodu emocji politycznych sesja, w tej sprawie mówili jednym głosem ponad podziałami. Kolejnym etapem będą prace w parlamencie, tutaj potrzebne będzie poparcie większości posłów i senatorów, stąd też głos Rady Miasta Bydgoszczy może być cenny.

 

W tym roku UTP obchodzi jubileusz 70. lecia istnienia. Z uwagi na trwającą pandemię jest on dość skromny.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

  Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

 • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

  W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu