Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolitechnika Bydgoska z poparciem Rady Ministrów i Rady Miasta

Politechnika Bydgoska z poparciem Rady Ministrów i Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 kwiecień 2021 17:52
Politechnika Bydgoska z poparciem Rady Ministrów i Rady Miasta Fot: Ryszard Wszołek/UTP.

Z rozmachem trwają prace nad przekształceniem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy w Politechnikę Bydgoską. Decyzję o potrzebie podkreślenia technicznego profilu uczelni podjęła społeczność akademicka w wewnętrznym referendum, w czasie którego zdecydowana większość głosów była za przekształceniem. W stanu się Politechniką dzisiejsze UTP widzi szanse rozwojowe i większe perspektywy naukowe.

Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie profilu i nazwy uczelni, bowiem tego typu przekształcenia podejmowane są na drodze ustawy. Rektora prof. Marka Adamskiego o tym poinformował dzisiaj osobiście minister z Kancelarii Premiera Łukasz Schreiber podczas wizyty na uczelni.

 

Również dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy, na wniosek Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przyjęła stanowisko, w którym popiera starania UTP o uzyskanie statusu politechniki. Radni, pomimo iż była to dość napięta z powodu emocji politycznych sesja, w tej sprawie mówili jednym głosem ponad podziałami. Kolejnym etapem będą prace w parlamencie, tutaj potrzebne będzie poparcie większości posłów i senatorów, stąd też głos Rady Miasta Bydgoszczy może być cenny.

 

W tym roku UTP obchodzi jubileusz 70. lecia istnienia. Z uwagi na trwającą pandemię jest on dość skromny.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Prawie 70% Polek nie planuje potomstwa – alarmujący sondaż

    W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.

  • Na S5 jeszcze nie można symbolicznie przeciąć wstęgi

    Maj dobiega końca, a wciąż nie możemy napisać, że budowa drogi ekspresowej S5 na kujawsko-pomorskim odcinka zakończyła się, choć w przypadku 6 na 7 odcinków dokonano już odbiorów, a co do zasady droga sprawa wrażenie właściwie gotowej. Problematycznym odcinkiem jest Dworzyskowo – Aleksandrowo/Bydgoszcz Północ.

Wiadomości z regionu