Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica twierdzi, że dostaniemy ponad miliard na inwestycje. Sprawdzamy na jakie?

Lewica twierdzi, że dostaniemy ponad miliard na inwestycje. Sprawdzamy na jakie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 kwiecień 2021 16:32

Wczoraj odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Lewicy, które zakończyło się porozumieniem w sprawie Krajowego Programu Odbudowy, na razie co prawda ustnym – sprawdzamy jak to się przełoży na inwestycje wokół nas.


- Przynajmniej 30 procent środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z liderami Nowej Lewicy.

 

 

- Będą to środki do dyspozycji Zarządów Województw – wyjaśnia nam bydgoski poseł Nowej Lewicy Jan Szopiński.

 

Ile i na co?

Po takich deklaracjach tworzyć mogą się pytania, ile to będzie dokładnie pieniędzy i na jakie konkretnie inwestycje. Początkowo Lewica zabiegała o 60% dla samorządów, zakładając iż przy podziale na województwa według liczby mieszkańców byłoby to 771 mln euro dla kujawko-pomorskiego. W toku rozmów mamy dogadanie się na kwocie 30% dla samorządów, czyli trzymając się tego kryterium byłoby to dla kujawsko-pomorskiego przynajmniej 385 mln euro, bowiem 30% to kryterium minimalne. W złotówkach będzie to ponad 1,7 mld zł.

 

Od takiego wstępnego ustalenia, do ostatecznego rozdysponowania środków przez władze województw jeszcze daleka droga, nie mniej jednak od października istnieje już wstępna lista projektów dla kujawsko-pomorskiego. Jej wartość jednak znacznie przewyższa 385 mln euro.

 

Na tej wstępnej liście znalazła się budowa stopnia wodnego w Siarzewie, która kosztował ma według wstępnego kosztorysu 3,9 mld zł, czyli ponad dwukrotnie przewyższałaby alokację o której spekulujemy. Siarzewo to jednak bardziej zadanie dla budżetu państwa, niż puli regionalnej. Na tej wstępnej liście znalazł się też prawie 1 mld zł na rozbudowę trasy W-Z w Bydgoszczy, 750 mln zł na budowę linii kolejowej Trzciniec – Port Lotniczy – Solec Kujawski, czy 1,5 mld zł na rozbudowę Bydgoskiego Węzła Logistycznego. 177 mln zł na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej.

 

Łączna wartość projektów, które wstępnie desygnowały władze województwa kujawsko-pomorskiego to ponad 13 mld zł. Realizacja ich wszystkich przy takim podziale środków jest niemożliwa, część inwestycji przy różnych źródłach finansowania, być może w jakiejś części okrojonych, ma szansę na realizację.

 

Dodatkowo będą fundusze strukturalne

Krajowy Program Odbudowy to jedno, czym innym są również z Unii Europejskiej fundusze strukturalne, w ramach których województwo kujawsko-pomorskie otrzyma na swój Regionalny Program Operacyjny przynajmniej 1,46 mld euro.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu