Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica twierdzi, że dostaniemy ponad miliard na inwestycje. Sprawdzamy na jakie?

Lewica twierdzi, że dostaniemy ponad miliard na inwestycje. Sprawdzamy na jakie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 kwiecień 2021 16:32

Wczoraj odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Lewicy, które zakończyło się porozumieniem w sprawie Krajowego Programu Odbudowy, na razie co prawda ustnym – sprawdzamy jak to się przełoży na inwestycje wokół nas.


- Przynajmniej 30 procent środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z liderami Nowej Lewicy.

 

 

- Będą to środki do dyspozycji Zarządów Województw – wyjaśnia nam bydgoski poseł Nowej Lewicy Jan Szopiński.

 

Ile i na co?

Po takich deklaracjach tworzyć mogą się pytania, ile to będzie dokładnie pieniędzy i na jakie konkretnie inwestycje. Początkowo Lewica zabiegała o 60% dla samorządów, zakładając iż przy podziale na województwa według liczby mieszkańców byłoby to 771 mln euro dla kujawko-pomorskiego. W toku rozmów mamy dogadanie się na kwocie 30% dla samorządów, czyli trzymając się tego kryterium byłoby to dla kujawsko-pomorskiego przynajmniej 385 mln euro, bowiem 30% to kryterium minimalne. W złotówkach będzie to ponad 1,7 mld zł.

 

Od takiego wstępnego ustalenia, do ostatecznego rozdysponowania środków przez władze województw jeszcze daleka droga, nie mniej jednak od października istnieje już wstępna lista projektów dla kujawsko-pomorskiego. Jej wartość jednak znacznie przewyższa 385 mln euro.

 

Na tej wstępnej liście znalazła się budowa stopnia wodnego w Siarzewie, która kosztował ma według wstępnego kosztorysu 3,9 mld zł, czyli ponad dwukrotnie przewyższałaby alokację o której spekulujemy. Siarzewo to jednak bardziej zadanie dla budżetu państwa, niż puli regionalnej. Na tej wstępnej liście znalazł się też prawie 1 mld zł na rozbudowę trasy W-Z w Bydgoszczy, 750 mln zł na budowę linii kolejowej Trzciniec – Port Lotniczy – Solec Kujawski, czy 1,5 mld zł na rozbudowę Bydgoskiego Węzła Logistycznego. 177 mln zł na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej.

 

Łączna wartość projektów, które wstępnie desygnowały władze województwa kujawsko-pomorskiego to ponad 13 mld zł. Realizacja ich wszystkich przy takim podziale środków jest niemożliwa, część inwestycji przy różnych źródłach finansowania, być może w jakiejś części okrojonych, ma szansę na realizację.

 

Dodatkowo będą fundusze strukturalne

Krajowy Program Odbudowy to jedno, czym innym są również z Unii Europejskiej fundusze strukturalne, w ramach których województwo kujawsko-pomorskie otrzyma na swój Regionalny Program Operacyjny przynajmniej 1,46 mld euro.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu