Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzygotowywane jest studium transportowe, które zwróci uwagę na środowisko naturalne

Przygotowywane jest studium transportowe, które zwróci uwagę na środowisko naturalne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 26 kwiecień 2021 00:40

W kwietniu powinniśmy poznać wykonawcę dla opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego. Będzie to zatem dokument oddziałujący na cały obszar metropolitalny. O opracowanie studium dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, które pozwoliłoby zwiększyć udział kolei od wielu lat zabiegało kilka organizacji społecznych. Opracowanie SUMP może ułatwić również pozyskiwanie funduszy unijnych w przyszłości.


Plan Zrównoważonej Mobilności w naszym regionie jest czymś nowym, ale są miasta w Polsce, które już dawno je opracowały. W przypadku SUMP kluczowe jest m.in. przeciwdziałanie zanieczyszczeniu atmosferycznemu, które wywoływane jest przez transport. Również SUMP powinno objąć problem hałasu. Dokument powinien zatem wspierać rozwój przyjaznego dla środowiska transportu, w przypadku Bydgoszczy istotną rolę może odegrać transport szynowy.

SUMP powstaje dla całego obszaru funkcjonalnego stąd też nie będzie można uciec o problematyki skomunikowania gmin ościennych z Bydgoszczą. Być może w trakcie prac nad dokumentem pojawi się podnoszony przez społeczników postulat utworzenia systemu kolei dojazdowej.

 

SUMP sfinansowany będzie w głównej mierze w ramach ZIT (czyli środki unijne dla kończącej się perspektywy finansowej UE) oraz z budżetu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

  Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

 • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

  W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu