Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzygotowywane jest studium transportowe, które zwróci uwagę na środowisko naturalne

Przygotowywane jest studium transportowe, które zwróci uwagę na środowisko naturalne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 26 kwiecień 2021 00:40

W kwietniu powinniśmy poznać wykonawcę dla opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego. Będzie to zatem dokument oddziałujący na cały obszar metropolitalny. O opracowanie studium dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, które pozwoliłoby zwiększyć udział kolei od wielu lat zabiegało kilka organizacji społecznych. Opracowanie SUMP może ułatwić również pozyskiwanie funduszy unijnych w przyszłości.


Plan Zrównoważonej Mobilności w naszym regionie jest czymś nowym, ale są miasta w Polsce, które już dawno je opracowały. W przypadku SUMP kluczowe jest m.in. przeciwdziałanie zanieczyszczeniu atmosferycznemu, które wywoływane jest przez transport. Również SUMP powinno objąć problem hałasu. Dokument powinien zatem wspierać rozwój przyjaznego dla środowiska transportu, w przypadku Bydgoszczy istotną rolę może odegrać transport szynowy.

SUMP powstaje dla całego obszaru funkcjonalnego stąd też nie będzie można uciec o problematyki skomunikowania gmin ościennych z Bydgoszczą. Być może w trakcie prac nad dokumentem pojawi się podnoszony przez społeczników postulat utworzenia systemu kolei dojazdowej.

 

SUMP sfinansowany będzie w głównej mierze w ramach ZIT (czyli środki unijne dla kończącej się perspektywy finansowej UE) oraz z budżetu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu