Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzisiaj Światowy Dzień Ziemi – z tej okazji społecznicy sprzątali bydgoskie parki

Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi – z tej okazji społecznicy sprzątali bydgoskie parki

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 kwiecień 2021 17:21
Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi – z tej okazji społecznicy sprzątali bydgoskie parki Nadesłane

Park na Wzgórzu Wolności, który kilka lat temu przeszedł rewitalizację oraz Park nad Kanałem Bydgoskim były centrum akcji w ramach – można to tak nazwać – obchodów Światowego Dnia Ziemi. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Czysta Puszcza Bydgoska wraz z partnerami, których z roku na rok jest coraz więcej. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Bydgoszczy.

 

- Dzisiaj odkrywamy na nowo Park na Wzgórzu Wolności oraz Park nad Kanałem Bydgoskim. Dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu - po raz pierwszy sprzątamy lasy w całej Puszczy Bydgoskiej pod hasłem - Zadbaj o las w swojej okolicy. – mówi Monika Rybacka, organizatorka akcji.

 

Czwartek jest dniem roboczym, ale mimo tego frekwencja dopisała, w sprzątanie naszej wspólnej przestrzeni zaangażowało się wiele młodych osób. Akcja trwała do godziny 14 i w jej trakcie udało się uzbierać ok. 1,5 tys. worków ze śmieciami.

 

- Od 2012 r. w akcjach Czystej Puszczy Bydgoskiej udział wzięło 4.000 osób, zebranych zostało 14 ton/19 tys. litrów śmieci, zużyto 6 tys. worków. W pierwszym sprzątaniu puszczy wzięło udział zaledwie 5 osób, podczas gdy we wrześniu 2020 roku było nas ponad 2.000 ! – podsumowuje Iwona Kwiatkowska, współorganizatorka akcji. - Dzięki edukacji ekologicznej dbamy, aby dzieci i młodzież wynieśli, jak najwięcej z udziału w naszych akcjach. W tym roku dzięki Kuj-Pom Centrum Edukacji Ekologicznej szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola mogą przez cały obecny tydzień korzystać z zajęć on-line nt bioróżnorodności, o ekologicznym odżywianiu i odnawialnych źródłach energii.

 

 

 

- Dzień ziemi z Czystą Puszczą Bydgoską, czyli #weźworek i posprzątaj z nami, to okazja do współpracy. I cieszymy się, że tak wiele osób, firm, instytucji, szkół i przedszkoli dołączyło do nas – mówi Joanna Czerska-Thomas, współorganizatorka akcji.

 

Stowarzyszenie Czyta Puszcza Bydgoska zapowiada akcje ekologiczne latem, najważniejsza będzie jednak duża akcja sprzątania świata we wrześniu.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu