Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUTP na swój jubileusz chce zasadzić 70 drzew

UTP na swój jubileusz chce zasadzić 70 drzew

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 kwiecień 2021 06:11
UTP na swój jubileusz chce zasadzić 70 drzew Fot: UTP

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, z tej okazji jutro społeczność Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego posadzi 70 drzew na terenie kampusu przy ulicy Kaliskiego. W tym roku UTP obchodzi jubileusz 70. lecia istnienia.

Drzewa posadzą najmłodsi, studenci Uniwersytetu Dziecięcego, który funkcjonuje przy UTP. Ostatnie drzewo posadzi osobiście rektor prof. Marek Adamski - Świętowanie jubileuszu może przybrać wiele różnych form, forma ekologiczna doskonale wpisuje się w charakter naszej Uczelni. Ponadto sadząc drzewa z najmłodszymi studentami, w kontekście obchodzonego w kwietniu Dnia Ziemi, chcemy pokazać jak ważna jest troska o środowisko naturalne i otoczenie, w którym żyjemy


W ekwiwalencie UTP przyniósł środowisku 569 drzew

Na jesieni 2019 roku na dachu kampusu UTP uruchomione zostały panele fotowoltaiczne, które pozwalają na produkcję czystej energii elektrycznej. Cechą szczególną paneli, które mieszczą się na UTP jest publikowanie on-line danych o produkowanej energii. Dwie instalacje podczas półtorarocznej pracy wyprodukowały prawie 49 MWh mocy, co według średnich kosztów energii z 2020 roku daje prawie 30 tys. oszczędności. Pozwoliło to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 48,5 ton., co przelicza się na ekwiwalent 569 posadzonych drzew.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu