Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNagły zwrot akcji w sprawie rozbudowy Opery Nova. Marszałek znalazł pieniądze

Nagły zwrot akcji w sprawie rozbudowy Opery Nova. Marszałek znalazł pieniądze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 kwiecień 2021 00:37
Nagły zwrot akcji w sprawie rozbudowy Opery Nova. Marszałek znalazł pieniądze Wizualizacja czwartego kręgu

Ponad 3 lata po zawarciu porozumienia pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim i Miastem Bydgoszczą, rozpocząć może się budowa czwartego kręgu Opery Nova, wraz z podziemnym parkingiem. Przez ostatnie trzy lata był problem z wkładem własnym ze strony województwa, wczoraj marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że pieniądze jednak się znajdą.

Ze strony drugiego partnera inwestycji, czyli Miasta Bydgoszczy środki na ten cel były zabezpieczane w budżecie miasta corocznie. Strona marszałkowska natomiast kombinowała z różnymi koncepcjami – najpierw był pomysł, aby to podległa województwu Opera Nova wzięła na wkład województwa kredyt, który województwo spłacałoby. Gdy ten pomysł nie wypalił, to chciano inwestycje sfinansować z Funduszu Obudowy Europy – od mniej więcej października było jednak wiadomo, że ta koncepcja też nie wypali. Ostatni pomysł zakładał zabieganie o dofinansowanie przez rząd z Funduszu Inwestycji Lokalnych – w ostatniej transzy do kujawsko-pomorskiego trafiło łącznie na 80 projektów 78,5 mln. Władze województwa liczyły, że tylko na ten jeden projekt dostaną ponad 120 mln zł, co zakończyło się rozczarowaniem.

 

Mamy zwrot akcji

W najbliższy poniedziałek Sejmik Województwa ma zdecydować o przesunięciach w budżecie, aby 6 mln zł przeznaczyć w 2021 roku na budowę parkingu oraz 21,4 mln zł na budowę czwartego kręgu – województwo chce zatem przeznaczyć ponad 27 mln zł w tym roku, zaś w perspektywie do 2024 roku ponad 56 mln zł. Drugą połowę kosztów ma pokryć Bydgoszcz, która środki w budżecie zabezpieczyła już w grudniu.

 

Spór o Operę Nova na sesji budżetowej

Uchwały budżetowej na 2021 rok nie poparł w grudniu radny Roman Jasiakiewicz, choć należy do koalicyjnego klubu. Jako jeden z powodów wskazywał brak zapisania środków na Operę Nova – Jestem zdziwiony tym, że nie budujemy budżetu rocznego zadaniami – ocenia politykę marszałka – Dopiero po uchwaleniu budżetu znajdują się pieniądze na tę inwestycję. Nie wnikając jednak w szczegóły – każdy grosz który popłynie do Bydgoszczy, a tych mogłoby być więcej cieszy.

 

Jasiakiewicz wskazuje jednak na trzyletnie opóźnienie dodając – Dobrze że to zadanie w końcu ruszy.

 

Zabezpieczenie środków w budżecie pozwoli ogłosić jeszcze w tym roku przetarg oraz rozpocząć prace budowlane.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu