Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni PO oczekują, że wojewoda umożliwi szybsze szczepienia w Bydgoszczy

Radni PO oczekują, że wojewoda umożliwi szybsze szczepienia w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 kwiecień 2021 00:30

W Bydgoszczy zdaniem radnych Platformy Obywatelskiej można by uzyskać odporność stadną przeciwko COVID-19 w dwa miesiące, konieczne jest jednak przyśpieszenie programu szczepień. W ciągu ostatnich 7 dni w Bydgoszczy przeprowadzono nieco ponad 15 tys. szczepień, bydgoski samorząd wyraził gotowość na przygotowanie infrastruktury na 35 tys. szczepień tygodniowo.


- Statystyki są nieubłagane – liczbą zgonów nie można manipulować. W tej liczbie jesteśmy w czołówce światowej – mówi przewodniczący komisji zdrowia Rady Miasta, radny prof. Maciej Świątkowski, wskazując na potrzebę przyśpieszenia szczepień.

 

 

Dzisiaj w kampusie UTP w Fordonie przychodnia Bajka we współpracy z ratuszem uruchomiła pilotażowy – jak na razie jedyny w województwie – punkt masowych szczepień, w którym można przeprowadzić do 700 szczepień dziennie, z zapowiedzią zwiększenia w każdym momencie, jak wojewoda zdecyduje się podnieść limit. Drugi punkt masowy na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku ma zostać uruchomiony dopiero w maju. Władze Bydgoszczy były gotowe jednak już od wczoraj uruchomić 9 takich punktów.

 

- Apeluje do pana wojewody, aby wydał zgodę na utworzenie punktów powszechnych szczepień i żeby zagwarantował szczepionki – podnosi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Jakub Mikołajczak. Wylicza on, że obecnie w polskich magazynach mamy 2 mln szczepionek, w tym tygodniu do Polski trafić ma kolejne 4,5 mln - Jeżeli potraktujemy Bydgoszcz jako 1% liczby ludności Polski, to 65 tys. szczepionek powinno trafić do Bydgoszczy natychmiast.


Mikołajczak w imieniu formacji rządzącej Bydgoszczą zapowiada - Minimum 9 punktów szczepielnych to jest to, co możemy jako miasto zagwarantował plus 58 obecnie działających w ramach POZ.

 

Zdaniem prof. Świątkowskiego nowe roczniki jakie są obecnie zapisywane na cierpienia, to są na ogół zdrowi ludzie, stąd też nie potrzeba zbyt wielu lekarzy. Świątkowski i Mikołajczak sugerują utworzenie punktów szczepienia w samochodach tzw. drive-thru, które sprawdzają się w krajach zachodnich. Takie punkty masowe jednocześnie odciążyłyby szpitale, w których także wykonywane są szczepienia.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu