Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzieje miasta to są ludzie i ich dokonania

Dzieje miasta to są ludzie i ich dokonania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 19 kwiecień 2021 15:47
Dzieje miasta to są ludzie i ich dokonania Fot: Robert Sawicki / UMB

Bydgoszcz jako miasto świętuje dzisiaj swoje 675-lecie - te prawie 7 wieków to wiele pokoleń bydgoszczan, które swoją służbą miastu budowali jego świetność. Taką refleksję przytoczył dzisiaj prof. Janusz Kutta, podczas uroczystości odsłonięcia przy ulicy Długiej kolejnych autografów, honorujących właśnie tych, którzy swoją aktywnością służą Bydgoszczy.

Tegoroczne autografy były uroczystością kameralną, zainteresowanie bydgoszczanie mogli oglądać transmisję w internecie, bowiem wciąż borykamy się z pandemią COVID-19.

 

- Nie jest to łatwe, aby zostać w ten sposób uhonorowanym, w tym roku było ponad 30 kandydatur – mówił prezydent Rafał Bruski. W rezultacie kapituła z tych 30 propozycji wybrała trzy.

 

Wśród nich był autorytet w dziedzinie psychiatrii prof. Aleksander Araszkiewicz, który przyznał, że do Bydgoszczy trafił z Wielkopolski, zaś swoją aktywność zawodową traktuje - Jako służbę dla mieszkańców, służbę dla wielkości i znaczenia w kraju i zagranicą. Zdarza się, że jest taka okazja, że mogę powiedzieć – ja Araszkiewicz z Bydgoszczy!

 

Kapituła uhonorowała również Marka Gotowskiego, budowniczego wielu konstrukcji mostowych w Polsce - Jako rodowity bydgoszczanin związany z Fordonem przyjmuje to w sposób szczególny, tym bardziej, że przyjmuję to jako wyróżnienie dla naszego środowiska budowlańców – budowniczych naszego miasta.

 

Trzecie wyróżnienie to uhonorowanie historyków i archiwistów, czyli osób dzięki którym późniejsze pokolenia mogą dowiadywać się o dokonaniach na rzecz Bydgoszczy poprzedników. Wyróżniono w ten sposób prof. Janusza Kuttę, dr Marka Romaniuka oraz Stanisława Błażejewskiego - Naszą ideą było i jest spojrzeć na to piękne miasto przez pryzmat ludzi, którzy swoimi dokonaniami wpisywali się w dzieje miasta. Tych ludzi jest bardzo wiele – o niektórych wiemy bardzo dużo, o niektórych tylko, że byli – mówił prof. Kutta.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu