Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Zachodnia Pierzeja Starego Rynku może pogodzić historię z nowoczesnością?

Czy Zachodnia Pierzeja Starego Rynku może pogodzić historię z nowoczesnością?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 kwiecień 2021 16:28
Czy Zachodnia Pierzeja Starego Rynku może pogodzić historię z nowoczesnością? Fot: Podwórko Tajemnic

Temat odbudowy Zachodniej Pierzei Starego Rynku, wyburzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej pojawia się w dyskusji publicznej od wielu lat. Chyba jednak nie było nigdy tak blisko podjęcia konkretnej decyzji jak ma to miejsce obecnie. Paradoksalnie – bowiem sektor finansów publicznych przeżywa kryzys związany z pandemią.

 

Obecnie, aż do późnego maja trwają konsultacje społeczne w sprawie kolejności realizowania inwestycji w mieście – na liście wskazanych przez ratusz zadań, na które możemy głosować znajduje odbudowa Zachodniej Pierzei. Z uwagi na pandemię raczej ta inwestycja w najbliższych dwóch – trzech latach się nie rozpocznie, bowiem są pilniejsze potrzeby, ale może się to wydarzyć niewiele później. Nie można też wykluczać zaangażowania w to przedsięwzięcie kapitału prywatnego.

 

Jest koncepcja, która może konsolidować

Do tej pory główną przeszkodą, aby zrobić krok do przodu był brak pomysłu funkcjonalnego. Odbudowa pierzei będzie kosztowała, skoro pieniądze mają zostać wydane, to trzeba mieć pomysł na co. Historycznie mieliśmy w przeszłości kościół, kuria diecezjalna jest jednak przeciwna odbudowie kościoła. W 2019 roku głos w sprawie zabrał społeczny menedżer starówki i śródmieścia Maciej Bakalarczyk, który zaproponował, aby odbudować fronton w historycznym kształcie, ale podejść do sprawy bardziej nowocześnie, czyli pomyśleć przede wszystkim o przestrzeni komercyjnej, czyli np. stylowych restauracjach. Zamiast kościoła po przejściu przez fronton mielibyśmy ogród zimowy, który może być ciekawym miejscem spotkań. Główną atrakcją mają być też wieże widokowe. Część przestrzeni można przeznaczyć też na ekspozycje muzealne.

 

Co ciekawe, przedstawiciele bardziej konserwatywnego myślenia, wstępnie pomysł Bakalarczyka ocenili pozytywnie, zgadzając się na kompromis, aby temat odbudowy mógł ruszyć.

 

W ostatnim czasie z inicjatywy Bakalarczyka pracownia ArchiBydgoszcz opracowała wizualizację, które można podziwiać. Być może będą one pomocne dla części osób, aby w konsultacjach społecznych na pomysł odbudowy Zachodniej

Pierzei oddać swój głos.

 

 

 

Wstępny zarys ogrodu zimowego:

 

Tych wizualizacji nie należy traktować jednak obligatoryjnie, to jest tylko wizja, która zapewne stanie się punktem wyjścia do dalszych dyskusji. Wizualizacje potrafią jednak obudzić wyobraźnię.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu