Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo prokuratury wpłynęło zażalenie na siłowe rozwiązanie zgromadzenia przez policję

Do prokuratury wpłynęło zażalenie na siłowe rozwiązanie zgromadzenia przez policję

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 kwiecień 2021 18:24

19 marca przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego odbywały się uroczystości Bydgoskiego Marca 1981 roku, po przeciwnej stronie ulicy Jagiellońskiej grupa osób próbowała gwizdami zagłuszyć ich wystąpienia, w ten sposób wyrażając dezaprobatę dla polityki rządu. Zdaniem protestujących policjanci, którzy użyli siły i zarekwirowali megafon przekroczyli swoje uprawnienia.

W czwartek odbyła się krótka pikieta 5 osób, w związku z tamtym wydarzeniem – My byśmy byli skłonni przestrzegać obostrzeń rządowych, gdyby one były wprowadzone zgodnie z prawem, a także wówczas, gdyby władza w czasie najwyższej próby i zagrożenia dla narodu jaką jest pandemia, powstrzymała się od robienia wszelkich kontrowersyjnych rzeczy, aby obywatele nie czuli się zmuszeni do protestowania na ulicach – mówił Roman Godlewski z Brygady Bydgoskiej Opozycji. Jego zdaniem w ostatnich miesiącach rządzący podjęli kilka decyzji, które prowadziły do masowych protestów.

 

Według rządowych obostrzeń w zgromadzeniach może brać do 5 osób, dzisiejsza pikieta zatem w tym limicie się znajdowała. 19 marca na ulicę Jagiellońską przyszło jednak znacznie więcej osób, tamto zgromadzenie zarejestrował jednak prezydent Bydgoszczy, bydgoski ratusz od kilku miesięcy traktuje rządowe obostrzenie do 5 osób jako nieistniejące, powołując się przy tym na wyroki sądów, wskazujące na niezgodność z Konstytucją rządowych obostrzeń.

 

Zdaniem protestujących dzisiaj, a także 19 marca – działania policjantów tamtego dnia były atakiem na legalne zgromadzenie, stąd też po pikiecie na Starym Rynku udali się do siedziby prokuratury, aby złożyć zażalenie na działanie policji -  Policja bez żadnego uprzedzenia zaatakowała manifestantów i uniemożliwiła protestowanie - zaznaczał Godlewski - Wspierają nas prawnicy z Okręgowej Rady Adwokackiej i przy ich pomocy napisaiśmy zażalenie.

 

Padały dzisiaj też hasła sugerujące, iż policja wykonuje partyjne rozkazy, Skarżący policję liczą, że ich zażalenie trafi do sądu, który stanie po stronie protestujących obywateli.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu