Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Rozwoju: Dokumenty strategiczne nie są przeszkodą, aby Bydgoszcz i Toruń traktować jako osobne obszary funkcjonalne

Ministerstwo Rozwoju: Dokumenty strategiczne nie są przeszkodą, aby Bydgoszcz i Toruń traktować jako osobne obszary funkcjonalne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 17 kwiecień 2021 06:59
Ministerstwo Rozwoju: Dokumenty strategiczne nie są przeszkodą, aby Bydgoszcz i Toruń traktować jako osobne obszary funkcjonalne Fot: Bartosz Bieliński

Koncepcja tworzenia bydgosko-toruńskiego Dwumiasta właściwie upadła na dobre, szczególnie w ostatnich miesiącach widoczne było odejście od tej koncepcji. Od 2008 roku na poziomie unijnej statystyki NUTS3 Bydgoszcz i Toruń są traktowane jako jeden obszar, o co wnioskował w tamtym okresie Samorząd Województwa – wiceminister Waldemar Buda informuje, że gdyby chciano oddzielić te miasta to jest to po 2022 roku możliwe.

Eurostat porównuje jednostki terytorialne na różnych poziomach NUTS, co ma pozwolić w miarę miarodajnie porównywać wskaźniki poszczególnych jednostek. Poziom NUTS1 to makroregiony (kujawsko-pomorskie, wraz z pomorskim i warmińsko-mazurskim tworzą region północny), NUTS2 to z kolei w polskim wydaniu 16 województw, NUTS3 to podregiony wewnątrz województw. W kujawsko-pomorskim mamy 5 podregionów NUTS3 – oprócz bydgosko-toruńskiego także: świecki, grudziądzki, inowrocławski i włocławski.

 

Poseł Bartosz Kownacki z uwagi na to, że samorządy odchodzą od koncepcji metropolii bydgosko-toruńskiej wniósł do premiera, aby przy następnej rewizji nomenklatury NUTS Bydgoszcz i Toruń oddzielić. Zdaniem wiceministra Waldemara Budy w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju uchwalona za czasów PO – PSL przestała obowiązywać 13 listopada 2020 roku, z powodu wejścia w życie nowych dokumentów strategicznych, w tym kojarzonej z premierem Morawieckim Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - krajowe dokumenty strategiczne wprost nie stanowią przeszkody do odrębnego traktowania Torunia i Bydgoszczy w ramach NUTS – wyjaśnia wiceminister Buda.

 

Ministerstwo samo z siebie nie zamierza jednak rekomendować podziału, bowiem w opinii resortu nie pomoże to we wdrażaniu funduszy europejskich - podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie

3rozdzielenia Bydgoszczy i Torunia należy do władz lokalnych w porozumieniu z Marszałkiem Województwa.

 

Potrzebę rewizji NUTS3 i osobne traktowanie Bydgoszczy i Torunia wyraziła w 2016 roku Rada Miasta Bydgoszczy w stanowisku – Zgodnie ze stanowiskiem KPZK PAN (Polska Akademia Nauk) poziom NUTS3 powinien obejmować obszary metropolitalne, zespoły miejskie oraz obszary funkcjonalne. Obecny podział nie odzwierciedla w żaden sposób występujących powiązań funkcjonalnych Bydgoszczy – napisali radni.

 

Głównym celem klasyfikacji NUTS3 jest jednak stworzenie instrumentów do przejrzystego porównywania wskaźników np. gospodarczych w regionach. Na poziomie NUTS3 np. z Poznaniem nie możemy porównać potencjału Bydgoszczy, ale jedynie obszaru bydgosko-toruńskiego traktowanego razem.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu