Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Rozwoju: Dokumenty strategiczne nie są przeszkodą, aby Bydgoszcz i Toruń traktować jako osobne obszary funkcjonalne

Ministerstwo Rozwoju: Dokumenty strategiczne nie są przeszkodą, aby Bydgoszcz i Toruń traktować jako osobne obszary funkcjonalne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 17 kwiecień 2021 06:59
Ministerstwo Rozwoju: Dokumenty strategiczne nie są przeszkodą, aby Bydgoszcz i Toruń traktować jako osobne obszary funkcjonalne Fot: Bartosz Bieliński

Koncepcja tworzenia bydgosko-toruńskiego Dwumiasta właściwie upadła na dobre, szczególnie w ostatnich miesiącach widoczne było odejście od tej koncepcji. Od 2008 roku na poziomie unijnej statystyki NUTS3 Bydgoszcz i Toruń są traktowane jako jeden obszar, o co wnioskował w tamtym okresie Samorząd Województwa – wiceminister Waldemar Buda informuje, że gdyby chciano oddzielić te miasta to jest to po 2022 roku możliwe.

Eurostat porównuje jednostki terytorialne na różnych poziomach NUTS, co ma pozwolić w miarę miarodajnie porównywać wskaźniki poszczególnych jednostek. Poziom NUTS1 to makroregiony (kujawsko-pomorskie, wraz z pomorskim i warmińsko-mazurskim tworzą region północny), NUTS2 to z kolei w polskim wydaniu 16 województw, NUTS3 to podregiony wewnątrz województw. W kujawsko-pomorskim mamy 5 podregionów NUTS3 – oprócz bydgosko-toruńskiego także: świecki, grudziądzki, inowrocławski i włocławski.

 

Poseł Bartosz Kownacki z uwagi na to, że samorządy odchodzą od koncepcji metropolii bydgosko-toruńskiej wniósł do premiera, aby przy następnej rewizji nomenklatury NUTS Bydgoszcz i Toruń oddzielić. Zdaniem wiceministra Waldemara Budy w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju uchwalona za czasów PO – PSL przestała obowiązywać 13 listopada 2020 roku, z powodu wejścia w życie nowych dokumentów strategicznych, w tym kojarzonej z premierem Morawieckim Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - krajowe dokumenty strategiczne wprost nie stanowią przeszkody do odrębnego traktowania Torunia i Bydgoszczy w ramach NUTS – wyjaśnia wiceminister Buda.

 

Ministerstwo samo z siebie nie zamierza jednak rekomendować podziału, bowiem w opinii resortu nie pomoże to we wdrażaniu funduszy europejskich - podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie

3rozdzielenia Bydgoszczy i Torunia należy do władz lokalnych w porozumieniu z Marszałkiem Województwa.

 

Potrzebę rewizji NUTS3 i osobne traktowanie Bydgoszczy i Torunia wyraziła w 2016 roku Rada Miasta Bydgoszczy w stanowisku – Zgodnie ze stanowiskiem KPZK PAN (Polska Akademia Nauk) poziom NUTS3 powinien obejmować obszary metropolitalne, zespoły miejskie oraz obszary funkcjonalne. Obecny podział nie odzwierciedla w żaden sposób występujących powiązań funkcjonalnych Bydgoszczy – napisali radni.

 

Głównym celem klasyfikacji NUTS3 jest jednak stworzenie instrumentów do przejrzystego porównywania wskaźników np. gospodarczych w regionach. Na poziomie NUTS3 np. z Poznaniem nie możemy porównać potencjału Bydgoszczy, ale jedynie obszaru bydgosko-toruńskiego traktowanego razem.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

 • Na chwilę przed kolejną ciszą wyborczą

  Po północy z piątku na sobotę rozpocznie się ponownie cisza wyborcza – do czasu zamknięcia lokalów wyborczych w niedzielę (najprawdopodobniej o godzinie 21:00 – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów) nie będzie wolno agitować. Cisza wyborcza dotyczy jednak tylko tych gmin, gdzie odbywa się druga tura wyborów na prezydenta, wójta czy burmistrza. W Bydgoszczy i w Grudziądzu jest już po wyborach, w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy pójdą w niedzielę głosować.

 • Po kujawsko-pomorskim statystycznie jeździ najwięcej pijanych kierowców

  W 2023 roku policja zatrzymała ponad 95 tys. pijanych kierowców – to ogromna liczba, przy czym optymizmu dodaje to, że z roku na rok jest ona coraz mniejsza. Rankomat.pl opracował raport z którego wynika, że województwo kujawsko-pomorskie jest liderem jeżeli chodzi o to niechlubne zjawisko, przed województwem dolnośląskim.

Wiadomości z regionu