Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTunel kolejowy pod trasą W-Z – czy to realne?

Tunel kolejowy pod trasą W-Z – czy to realne?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 kwiecień 2021 06:49

W Warszawie pociągi przejeżdżają przez samo centrum miasta – z Warszawy Centralnej do Sejmu można dojść na pieszo nawet w 10-15 minut. Kolej nie wpisuje się jednak w krajobraz centrum stolicy bowiem poprowadzona jest w tunelu. Pojawił się dość odważny pomysł, aby taki tunel powstał pomiędzy Bydgoszczą Główną a stacją Bielawy, pod trasą W-Z.

Taki pomysł forsuje Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego, jak można odnieść wrażenie ma on też fanów w Urzędzie Marszałkowskim. Obecnie Bydgoszcz Główna z Bielawami jest połączona linią kolejową przez Osiedle Leśne, zdaniem stowarzyszenia stacja na Leśnym nie jest jednak dla pasażerów aż tak atrakcyjna, stąd też gdyby zbudować tunel można by zlokalizować dworce na wysokości ulic Gdańskiej i Sułkowskiego (podziemne).

 

Propozycja wybrzmiała już na etapie składania wniosków do Strategii Rozwoju Województwa 2030 (uchwalona w grudniu) i jak czytamy w zestawieniu uwag do Strategii została przez Urząd Marszałkowski oceniona pozytywnie. Co prawda w zapisach samej Strategii nie jest ta koncepcja zbytnio zaakcentowana, to jednak widoczne jest dla niej poparcie.

 

Obecny przebieg linii kolejowych (szaro) oraz potencjalny przebieg nowej linii (czerwono / Open Railway Map

 

Wnioskodawcy pytani czy kolidowałoby to z planami rozbudowy trasy W-Z uważają, że nie powinna być przeszkodą. Gdyby zrealizować tę koncepcję, pomiędzy Bydgoszczą Główną i Bydgoszcz Bielawy pociągi mogłyby jeździć dwoma alternatywnymi szlakami, co mogłoby w przyszłości pomóc w funkcjonowaniu kolei miejskiej czy aglomeracyjnej.

 

Główny mankament tej koncepcji to koszty - budowa tuneli nie jest tanim przedsięwzięciem, na dzisiaj brakuje montażu finansowego na bardziej priorytetowe zadania, stąd też nie zanosi się na jej realizację w najbliższych latach.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu