Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSamorządowcy chcą masowo szczepić już od poniedziałku

Samorządowcy chcą masowo szczepić już od poniedziałku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 kwiecień 2021 06:53
Samorządowcy chcą masowo szczepić już od poniedziałku Fot: gov.pl

W niedzielę informowaliśmy, iż jak wynika z sygnałów od przedstawicieli rządu, od 19 kwietnia nie możemy się spodziewać rozpoczęcia akcji masowych szczepień chociażby w Bydgoszczy. Samorządowcy zarzucają rządzącym brak woli współpracy, z Kancelarii Premiera idzie zaś przekaz, że póki co nie ma szczepionek.

W wyniku ustaleń rządu i strony samorządowej KWRiST samorządy zostały zobowiązane do zorganizowania dowozu do szczepień dla osób niepełnosprawnych i starszych. Także liczne samorządy miejskie; powiatowe i wojewódzkie włączyły w budowę infrastruktury do szczepień. Szczególnie w przypadku gdy są organami założycielskimi dla szpitali – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia ,,Samorządy dla Polski”.

 

Należy wyjaśnić że ,,Samorządy dla Polski” to organizacja powołana przez polskich samorządowców, jej prezesem jest prezydent Soporu Jacek Karnowski, w radzie Stowarzyszenia zasiada natomiast włodarz Bydgoszczy Rafał Bruski (w odróżnieniu od np. Związku Miast Polskich, członkami organizacji są poszczególni samorządowcy, a nie samorządy). Powyższy list należy zatem traktować jako stanowisko włodarzy największych polskich miast.

 

Wracając jednak do oświadczenia – w Bydgoszczy ratusz przygotował się do uruchomienia 9 nowych masowych punktów od 19 kwietnia, co pozwoliłoby zwiększyć obecny potencjał do prowadzenia ok. 17 tys. szczepień tygodniowo do 35 tys. tygodniowo -Z niedowierzaniem przyjęliśmy kolejny komunikat rządu, że punkty będą weryfikowane i że nie będą funkcjonować od 19 kwietnia ale że najpierw rząd uruchomi pilotaż. To nie czas na pilotaże zdrowia i życia Polaków. My potrafimy zaszczepić mieszkańców naszych gmin i miast – potrzebujemy jedynie szczepionek – czytamy w dalszej części stanowiska - Trudno przyjąć nagłą zmianę zdania i twierdzenie jakoby w części powiatów i miast tworzenie samorządowych punktów było już  niepotrzebne. Ma to wynikać ponoć z dużej ilości populacji wszczepionej. Dziw takie twierdzenie; szczególnie że w zapisywaniu na szczepienia nie było rejonizacji.

 

Odpowiedzialny za koordynację szczepień minister Michał Dworczyk wskazywał na brak odpowiedniej ilości szczepionek. W ostatnim tygodniu w Bydgoszczy wykonano około 11-12 tys. szczepień, czyli wciąż potencjał 17 tys. nie jest zagospodarowany. Z drugiej strony słyszymy plany rządu, aby w kwietniu przeprowadzić znaczne przyśpieszenie szczepień.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu