Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Lewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 kwiecień 2021 15:48

Na konferencji w Bydgoszczy posłowie Lewicy z województwa kujawsko-pomorskiego poinformowali o złożeniu do Krajowego Programu Odbudowy szeregu poprawek, które mają sprawić, iż samorządowcy w większym stopniu będą mieli udział w rozdysponowaniu 250 mld zł.

Zaproponowaną przez rząd koncepcję Krajowego Programu Odbudowy negatywnie oceniają samorządowcy, wskazując na brak środków dedykowanych samorządom. Samorządy będą mogły jedynie aplikować w konkursach na te środki, nie mając pewności ile uda im się pozyskać. Lewica chce, aby do samorządów trafiło przynajmniej 60% całej alokacji.

 

- Krajowy Plan Obudowy, który ma być elementem wyjścia z kryzysu pandemicznego, który jest wielką pomocą Unii Europejskiej dla samorządu, dla regionu, dla gmin i powiatów, to szansa na skok cywilizacyjny, który można porównywać do Plany Marshalla – mówi szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, wybrany na posła z Bydgoszczy.

 

- Lewica jako jedyna proponuje, aby całość funduszy przewidzianych do alokacji w ramach Krajowego Planu Obudowy w 60% była rozdysponowana przez samorządy. Dla naszego województwa ma to znaczenie szczególne, ponieważ konstrukcja Krajowego Planu Odbudowy oznacza, że priorytetem są zwłaszcza dwa obszary – po pierwsze zielona transformacja, a po drugie cyfryzacja – podkreśla toruński poseł Robert Kwiatkowski.

 

W zakresie zielonej transformacji pojawiły się głosy, poparte również przez Radę Miasta Bydgoszczy w stanowisku, aby za te środki zrekultywować tereny skażone przez zakłady chemiczne Zachem, o czym wspomniał poseł Jan Szopiński - W tym również na sprawę, która nikogo w tym województwie nie dzieli, a wszystkich łączy, to jest kwestia poprawy sytuacji mieszkańców Kapuścisk poprzez kwestię związaną z poprawą bezpieczeństwa tych, którzy odczuwają skutki zlikwidowanego przez państwo Zachemu.

 

Władze Bydgoszczy chciałyby też z Krajowego Programu Odbudowy rozbudować trasę W-Z wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań z ulicą Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego oraz zmodernizować ulicę Nakielską.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu