Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Lewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 kwiecień 2021 15:48

Na konferencji w Bydgoszczy posłowie Lewicy z województwa kujawsko-pomorskiego poinformowali o złożeniu do Krajowego Programu Odbudowy szeregu poprawek, które mają sprawić, iż samorządowcy w większym stopniu będą mieli udział w rozdysponowaniu 250 mld zł.

Zaproponowaną przez rząd koncepcję Krajowego Programu Odbudowy negatywnie oceniają samorządowcy, wskazując na brak środków dedykowanych samorządom. Samorządy będą mogły jedynie aplikować w konkursach na te środki, nie mając pewności ile uda im się pozyskać. Lewica chce, aby do samorządów trafiło przynajmniej 60% całej alokacji.

 

- Krajowy Plan Obudowy, który ma być elementem wyjścia z kryzysu pandemicznego, który jest wielką pomocą Unii Europejskiej dla samorządu, dla regionu, dla gmin i powiatów, to szansa na skok cywilizacyjny, który można porównywać do Plany Marshalla – mówi szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, wybrany na posła z Bydgoszczy.

 

- Lewica jako jedyna proponuje, aby całość funduszy przewidzianych do alokacji w ramach Krajowego Planu Obudowy w 60% była rozdysponowana przez samorządy. Dla naszego województwa ma to znaczenie szczególne, ponieważ konstrukcja Krajowego Planu Odbudowy oznacza, że priorytetem są zwłaszcza dwa obszary – po pierwsze zielona transformacja, a po drugie cyfryzacja – podkreśla toruński poseł Robert Kwiatkowski.

 

W zakresie zielonej transformacji pojawiły się głosy, poparte również przez Radę Miasta Bydgoszczy w stanowisku, aby za te środki zrekultywować tereny skażone przez zakłady chemiczne Zachem, o czym wspomniał poseł Jan Szopiński - W tym również na sprawę, która nikogo w tym województwie nie dzieli, a wszystkich łączy, to jest kwestia poprawy sytuacji mieszkańców Kapuścisk poprzez kwestię związaną z poprawą bezpieczeństwa tych, którzy odczuwają skutki zlikwidowanego przez państwo Zachemu.

 

Władze Bydgoszczy chciałyby też z Krajowego Programu Odbudowy rozbudować trasę W-Z wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań z ulicą Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego oraz zmodernizować ulicę Nakielską.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu