Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Lewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 kwiecień 2021 15:48

Na konferencji w Bydgoszczy posłowie Lewicy z województwa kujawsko-pomorskiego poinformowali o złożeniu do Krajowego Programu Odbudowy szeregu poprawek, które mają sprawić, iż samorządowcy w większym stopniu będą mieli udział w rozdysponowaniu 250 mld zł.

Zaproponowaną przez rząd koncepcję Krajowego Programu Odbudowy negatywnie oceniają samorządowcy, wskazując na brak środków dedykowanych samorządom. Samorządy będą mogły jedynie aplikować w konkursach na te środki, nie mając pewności ile uda im się pozyskać. Lewica chce, aby do samorządów trafiło przynajmniej 60% całej alokacji.

 

- Krajowy Plan Obudowy, który ma być elementem wyjścia z kryzysu pandemicznego, który jest wielką pomocą Unii Europejskiej dla samorządu, dla regionu, dla gmin i powiatów, to szansa na skok cywilizacyjny, który można porównywać do Plany Marshalla – mówi szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, wybrany na posła z Bydgoszczy.

 

- Lewica jako jedyna proponuje, aby całość funduszy przewidzianych do alokacji w ramach Krajowego Planu Obudowy w 60% była rozdysponowana przez samorządy. Dla naszego województwa ma to znaczenie szczególne, ponieważ konstrukcja Krajowego Planu Odbudowy oznacza, że priorytetem są zwłaszcza dwa obszary – po pierwsze zielona transformacja, a po drugie cyfryzacja – podkreśla toruński poseł Robert Kwiatkowski.

 

W zakresie zielonej transformacji pojawiły się głosy, poparte również przez Radę Miasta Bydgoszczy w stanowisku, aby za te środki zrekultywować tereny skażone przez zakłady chemiczne Zachem, o czym wspomniał poseł Jan Szopiński - W tym również na sprawę, która nikogo w tym województwie nie dzieli, a wszystkich łączy, to jest kwestia poprawy sytuacji mieszkańców Kapuścisk poprzez kwestię związaną z poprawą bezpieczeństwa tych, którzy odczuwają skutki zlikwidowanego przez państwo Zachemu.

 

Władze Bydgoszczy chciałyby też z Krajowego Programu Odbudowy rozbudować trasę W-Z wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań z ulicą Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego oraz zmodernizować ulicę Nakielską.

 

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu