Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Lewica chce, aby ,,nowy Plan Marshalla” był w większości rozdysponowany przez samorządy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 kwiecień 2021 15:48

Na konferencji w Bydgoszczy posłowie Lewicy z województwa kujawsko-pomorskiego poinformowali o złożeniu do Krajowego Programu Odbudowy szeregu poprawek, które mają sprawić, iż samorządowcy w większym stopniu będą mieli udział w rozdysponowaniu 250 mld zł.

Zaproponowaną przez rząd koncepcję Krajowego Programu Odbudowy negatywnie oceniają samorządowcy, wskazując na brak środków dedykowanych samorządom. Samorządy będą mogły jedynie aplikować w konkursach na te środki, nie mając pewności ile uda im się pozyskać. Lewica chce, aby do samorządów trafiło przynajmniej 60% całej alokacji.

 

- Krajowy Plan Obudowy, który ma być elementem wyjścia z kryzysu pandemicznego, który jest wielką pomocą Unii Europejskiej dla samorządu, dla regionu, dla gmin i powiatów, to szansa na skok cywilizacyjny, który można porównywać do Plany Marshalla – mówi szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, wybrany na posła z Bydgoszczy.

 

- Lewica jako jedyna proponuje, aby całość funduszy przewidzianych do alokacji w ramach Krajowego Planu Obudowy w 60% była rozdysponowana przez samorządy. Dla naszego województwa ma to znaczenie szczególne, ponieważ konstrukcja Krajowego Planu Odbudowy oznacza, że priorytetem są zwłaszcza dwa obszary – po pierwsze zielona transformacja, a po drugie cyfryzacja – podkreśla toruński poseł Robert Kwiatkowski.

 

W zakresie zielonej transformacji pojawiły się głosy, poparte również przez Radę Miasta Bydgoszczy w stanowisku, aby za te środki zrekultywować tereny skażone przez zakłady chemiczne Zachem, o czym wspomniał poseł Jan Szopiński - W tym również na sprawę, która nikogo w tym województwie nie dzieli, a wszystkich łączy, to jest kwestia poprawy sytuacji mieszkańców Kapuścisk poprzez kwestię związaną z poprawą bezpieczeństwa tych, którzy odczuwają skutki zlikwidowanego przez państwo Zachemu.

 

Władze Bydgoszczy chciałyby też z Krajowego Programu Odbudowy rozbudować trasę W-Z wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań z ulicą Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego oraz zmodernizować ulicę Nakielską.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu