Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem

Pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 kwiecień 2021 13:29
Pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem Facebook / Marek Browiński

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to jeden z największych grzechów jakie popełniają kierowcy, szczególnie jest to niebezpieczne na jezdni z kilkoma pasami ruchu, gdy jadący jednym pasem się zatrzyma, a drugim już niekoniecznie. Nie bez powodu policjanci walkę z tym wykroczeniem drogowym traktują wyjątkowo poważnie. Co jednak z kierującymi tramwajami?

Internauta Marek Browiński umieścił na Facebook-u nagranie z ulicy Jagiellońskiej, gdzie na wysokości Pałacu Młodzieży mamy przejście dla pieszych przez jezdnie dwupasmową, następnie przez tory tramwajowe w dwóch kierunkach, a na końcu przez kolejne dwie jezdnie. Jest to miejsce szczególne, bowiem z uwagi na zlokalizowanie Pałacu Młodzieży korzystają z niego dzieci. Na tym nagraniu tramwaj jadący w kierunku Ronda Jagiellonów wyprzedza dwa pojazdy.

 

Artykuł 26 kodeksu drogowym w punkcie 3 wskazuje - Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.

 

Artykuł ten dotyczy też kierujących tramwajami, w tym wypadku trzeba jednak uwzględnić jeszcze inne kwestie.

 

Pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem

Przy ulicy Jagiellońskiej torowiska są wydzielone, stąd też po przejściu przez dwa pasy ulicy mamy możliwość zatrzymania się przed pójściem dalej przez tory. Taką sytuację jednoznacznie wyjaśnia artykuł 13 ustawy w punkcie 8 - Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

 

Ponadto w punkcie pierwszym artykułu 13 zapisano - Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność

 

Formalnie zatem widoczne na screenie przejście dla pieszych dzieli się najpierw na przejście przez dwa pasy ruchu samochodowego, gdzie pieszy ma pierwszeństwo oraz przejście tramwajowe na którym pieszy nie ma już pierwszeństwa.

Od czerwca nowelizacja przepisów

 

Za kilka tygodni (od 1 czerwca) zmienią się przepisy, w celu większej ochrony pieszych. Obecnie pieszy ma pierwszeństwo po wejściu na jezdnie, po nowelizacji kierujący widząc pieszego z zamiarem przejścia przez jezdnie, będzie zobowiązany zatrzymać się i go przepuścić. Pojawi się jednak też dość istotny zapis - Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

 

Oznaczać będzie to, że tramwaj wciąż będzie miał pierwszeństwo przed pieszym, ale w artykule 26 pojawić ma się zapis - Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu.

 

Czy zarejestrowany przez Browińskiego szybki przejazd tramwaju spełnia powyższą definicję można mieć wątpliwość, ale na dzisiaj to jedynie gdybanie, bowiem mówimy o przepisach, które dopiero wejdą w życie.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu