Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowa Lewica odcina się od radykalnych stwierdzeń

Nowa Lewica odcina się od radykalnych stwierdzeń

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 kwiecień 2021 08:54

- Droga ekspresowa S-10 powinna powstać jak najszybciej, bezpieczeństwo podróżnych jest najważniejsze – informuje nas Piotr Hemmerling, przewodniczący Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy (dawniej SLD). - Odcinamy się od radykalnych stwierdzeń – informuje nas, mając na myśli głosy dotyczące zmiany przebiegu odcinka Bydgoszcz- Toruń drogi ekspresowej S-10, które są podpierane argumentami ekologicznymi.


Hemmerling w imieniu Nowej Lewicy odciął się również od skargi do OLAF (unijna agenda ścigająca nadużycia przy wykorzystaniu funduszy europejskich) jaką na Miasto Bydgoszcz złożyło Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego tworzone przez utożsamiających się z Lewicą działaczy Rafała Wąsowicza związanego z Wiosną i Michała Wysockiego związanego z Razem (obaj są asystentami społecznymi posła Krzysztofa Gawkowskiego). Wysocki  od tej inicjatywy się odcina, stwierdzając iż nie zgadza się z treścią pisma skierowanego do OLAF.. W opinii stowaryszenia Bydgoszcz mogła ,,wyłudzić” z Unii Europejskiej dotację na budowę parkingu przy ulicy Grudziądzkiej - W naszej ocenie środki finansowe zostały na budowę parkingu niesłusznie przyznane lub wyłudzone celowo przez Miasto Bydgoszcz poprze kreatywność urzędników i umiejętne wypełnianie wniosków informacjami bez pokrycia w rzeczywistości. Mówiąc wprost podejrzewamy, iż we wniosku doszło do przekłamania – napisała organizacja w skardze do OLAF. Pogląd wynika z krytyki budowy kolejnego parkingu w centrum Bydgoszczy, zamiast inwestowania tych środków np. w transport publicznych.

 

Dojdzie do strajku w MZK?

W czwartek Wąsowicz i Wysocki poinformowali w mediach społecznościowych, że kierowcy MZK rozważają podjęcie akcji strajkowej. Kilka lat temu byliśmy świadkami, gdy jednodniowy strajk sparaliżował życie Bydgoszczy, wiele osób nie dotarło do pracy oraz do szkoły lub na uczelnie. Obaj wyrazili poparcie dla oczekiwań podwyższenia wypłat oraz dla ewentualnego strajku – Jeżeli rozmowy związkowców w sprawie waloryzacji płac nie przyniosą efektów i dojdzie do oficjalnego protestu, będzie wspierać oraz pomagać strajkujących – zapowiada na Facebook-u Wysocki.

 

Nowa Lewica współrządzi Bydgoszczą

Wielu bydgoszczan może się pogubić, zważywszy na to, że koalicję w Radzie Miasta tworzy przecież Lewica właściwie od 2010 roku (z małą przerwą w trakcie). Bydgoszczą z Koalicją Obywatelską rządzi obecnie Nowa Lewica (jako kontynuacja SLD), Piotr Hemmerling w rozmowie z nami również odcina się oficjalnie o aktywności osób dążących do strajku w MZK.

 

- Obaj panowie nie należą do Nowej Lewicy -zaznacza Hemmerling – Członkami Nowej Lewicy z automatu stają się działacze SLD.

 

Działacze Wiosny Roberta Biedronia w ramach wdrażanej fuzji obu ugrupowań, będą musieli złożyć deklaracje członkowskie do Nowej Lewicy. Partia Razem Adriana Zangerga dalej chce zachować swoją niezależność, z Nową Lewicą współpracuje jedynie w ramach wspólnego Klubu Parlamentarnego w Sejmie RP.

 

Hemmerling poinformował nas również, że Nowa Lewica jest za jak najszybszym wybudowaniem stopnia wodnego w Siarzewie, tym samym odcinając się od pojawiających się głosów przeciwnych.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu