Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAlicja Majewska apeluje, aby gdy dopadnie nas choroba duszy, udać się do specjalisty

Alicja Majewska apeluje, aby gdy dopadnie nas choroba duszy, udać się do specjalisty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 kwiecień 2021 12:48

Choroba duszy o której mówi piosenkarka to depresja – osobiste świadectwo dotyczące choroby jej fana przedstawiła w ramach inicjatywy bydgoskich studentów Collegium Medicum, poświęconej problemowi depresji wśród seniorów.

- Przed laty zyskałam niezwykłego fana 80. latka. Pan Mieczysław przychodził na moje koncerty, nieraz z żoną, z rodziną, zawsze z kwiatami. Utrzymywaliśmy kontakt przez parę lat, w jakimś momencie Pan Mieczysław przestał dzwonić, nie dawał znaku życia, trwało to koło roku. Po roku skontaktował się i powiedział, że przeżył bardzo trudny okres, trudny rok, zmarł jeden z jego ostatnich już przyjaciół, wpadł w ogromne przygnębienie, stracił chęć do życia, do działania, czuł brak sensu życia – opowiada piosenkarka Alicja Majewska. Namowa krewnych sprawiła, że mężczyzna udał się po pomoc do specjalisty - Po paru tygodniach Pan Mieczysław zapragnął wrócić do życia, poczuł potrzebę kontaktu z ludźmi, dostrzegał urodę życia.

 


Piosenkarka kończy zatem apelem - Apeluję do Państwa, że jeżeli kogoś dopadnie taki stan, taki smutek, taka melancholia, proszę wiedzieć, że jest możliwość pomocy.

 

Student kierunku lekarskiego Mateusz Sobczak wyjaśnia - Depresja jest stanem, który może się pojawić niepostrzeżenie, może być reakcją na trudne sytuacje w życiu, ale może być też bez związku z takimi wydarzeniami.

 

Wskazuje on, że depresję można podejrzewać w momencie, gdy pojawią się przynajmniej dwa z trzech głównych objawów: obniżenie nastroju bez konkretnej przyczyny, utrata zainteresowań i zdolności odczuwania radości, zmniejszenie energii wraz z spadkiem aktywności - Czasem taki pacjent nie ma nawet siły wstać z łóżka - mówi Sobczak.

 

Studenci Collegium Medicum realizują projekt pn. ,,Komunikacja wirtualna w walce z depresją”. Inicjatorką i koordynatorka jest studentka pielęgniarstwa Maja Kozdrój. W kolejnych materiałach publikowanych na YouTube przedstawiane są aspekty dotyczące depresji oraz komunikacji internetowe. Inicjatywę wspiera m.in. dr Marta Podhorecka, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum oraz lekarz Jakub Husejko, pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy im. dr Jurasza.Projekt uczestniczy w międzynarodowym konkursie QSNA.

 

O poprzednich odcinkach w ramach inicjatywy pisaliśmy:

Depresja to również problem seniorów. Pandemia to szczególnie trudny czas

Jak rozmawiać w czasach pandemii przez internet?

Bydgoscy studenci myślą, jak z pomocą nowoczesnych technologii ograniczyć depresje wśród seniorów

 

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu