Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAlicja Majewska apeluje, aby gdy dopadnie nas choroba duszy, udać się do specjalisty

Alicja Majewska apeluje, aby gdy dopadnie nas choroba duszy, udać się do specjalisty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 kwiecień 2021 12:48

Choroba duszy o której mówi piosenkarka to depresja – osobiste świadectwo dotyczące choroby jej fana przedstawiła w ramach inicjatywy bydgoskich studentów Collegium Medicum, poświęconej problemowi depresji wśród seniorów.

- Przed laty zyskałam niezwykłego fana 80. latka. Pan Mieczysław przychodził na moje koncerty, nieraz z żoną, z rodziną, zawsze z kwiatami. Utrzymywaliśmy kontakt przez parę lat, w jakimś momencie Pan Mieczysław przestał dzwonić, nie dawał znaku życia, trwało to koło roku. Po roku skontaktował się i powiedział, że przeżył bardzo trudny okres, trudny rok, zmarł jeden z jego ostatnich już przyjaciół, wpadł w ogromne przygnębienie, stracił chęć do życia, do działania, czuł brak sensu życia – opowiada piosenkarka Alicja Majewska. Namowa krewnych sprawiła, że mężczyzna udał się po pomoc do specjalisty - Po paru tygodniach Pan Mieczysław zapragnął wrócić do życia, poczuł potrzebę kontaktu z ludźmi, dostrzegał urodę życia.

 


Piosenkarka kończy zatem apelem - Apeluję do Państwa, że jeżeli kogoś dopadnie taki stan, taki smutek, taka melancholia, proszę wiedzieć, że jest możliwość pomocy.

 

Student kierunku lekarskiego Mateusz Sobczak wyjaśnia - Depresja jest stanem, który może się pojawić niepostrzeżenie, może być reakcją na trudne sytuacje w życiu, ale może być też bez związku z takimi wydarzeniami.

 

Wskazuje on, że depresję można podejrzewać w momencie, gdy pojawią się przynajmniej dwa z trzech głównych objawów: obniżenie nastroju bez konkretnej przyczyny, utrata zainteresowań i zdolności odczuwania radości, zmniejszenie energii wraz z spadkiem aktywności - Czasem taki pacjent nie ma nawet siły wstać z łóżka - mówi Sobczak.

 

Studenci Collegium Medicum realizują projekt pn. ,,Komunikacja wirtualna w walce z depresją”. Inicjatorką i koordynatorka jest studentka pielęgniarstwa Maja Kozdrój. W kolejnych materiałach publikowanych na YouTube przedstawiane są aspekty dotyczące depresji oraz komunikacji internetowe. Inicjatywę wspiera m.in. dr Marta Podhorecka, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum oraz lekarz Jakub Husejko, pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy im. dr Jurasza.Projekt uczestniczy w międzynarodowym konkursie QSNA.

 

O poprzednich odcinkach w ramach inicjatywy pisaliśmy:

Depresja to również problem seniorów. Pandemia to szczególnie trudny czas

Jak rozmawiać w czasach pandemii przez internet?

Bydgoscy studenci myślą, jak z pomocą nowoczesnych technologii ograniczyć depresje wśród seniorów

 

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Polregio informuje o porozumieniu ze związkowcami. Widmo strajku wisi nad dwoma województwami

  Wczoraj poinformowaliśmy, że związki zawodowe zapowiedziały na 10 października rozpoczęcie strajku, który doprowadzi do zatrzymania pociągów Polregio w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Dzisiaj Polregio informuje nas, że doszło do zawarcia porozumienia, zatem w pozostałych województwach, w tym kujawsko-pomorskim na dzisiaj nie ma większego ryzyka, że staną pociągi.

 • Maszyniści Polregio grożą strajkiem

  Dzisiaj mija termin ultimatum jakie związki zawodowe postawiły zarządowi Polregio domagając się podniesienia płac maszynistów. Związkowcy są już po referendum w sprawie ewentualnego strajku. Gdy wiosną ubiegłego roku maszyniści wyrażali swoje niezadowolenie w naszym regionie nie kursowało wiele pociągów, choć nie zastosowano wówczas najbardziej dotkliwego rozwiązania w postaci strajku generalnego.

Wiadomości z regionu