Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAlicja Majewska apeluje, aby gdy dopadnie nas choroba duszy, udać się do specjalisty

Alicja Majewska apeluje, aby gdy dopadnie nas choroba duszy, udać się do specjalisty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 kwiecień 2021 12:48

Choroba duszy o której mówi piosenkarka to depresja – osobiste świadectwo dotyczące choroby jej fana przedstawiła w ramach inicjatywy bydgoskich studentów Collegium Medicum, poświęconej problemowi depresji wśród seniorów.

- Przed laty zyskałam niezwykłego fana 80. latka. Pan Mieczysław przychodził na moje koncerty, nieraz z żoną, z rodziną, zawsze z kwiatami. Utrzymywaliśmy kontakt przez parę lat, w jakimś momencie Pan Mieczysław przestał dzwonić, nie dawał znaku życia, trwało to koło roku. Po roku skontaktował się i powiedział, że przeżył bardzo trudny okres, trudny rok, zmarł jeden z jego ostatnich już przyjaciół, wpadł w ogromne przygnębienie, stracił chęć do życia, do działania, czuł brak sensu życia – opowiada piosenkarka Alicja Majewska. Namowa krewnych sprawiła, że mężczyzna udał się po pomoc do specjalisty - Po paru tygodniach Pan Mieczysław zapragnął wrócić do życia, poczuł potrzebę kontaktu z ludźmi, dostrzegał urodę życia.

 


Piosenkarka kończy zatem apelem - Apeluję do Państwa, że jeżeli kogoś dopadnie taki stan, taki smutek, taka melancholia, proszę wiedzieć, że jest możliwość pomocy.

 

Student kierunku lekarskiego Mateusz Sobczak wyjaśnia - Depresja jest stanem, który może się pojawić niepostrzeżenie, może być reakcją na trudne sytuacje w życiu, ale może być też bez związku z takimi wydarzeniami.

 

Wskazuje on, że depresję można podejrzewać w momencie, gdy pojawią się przynajmniej dwa z trzech głównych objawów: obniżenie nastroju bez konkretnej przyczyny, utrata zainteresowań i zdolności odczuwania radości, zmniejszenie energii wraz z spadkiem aktywności - Czasem taki pacjent nie ma nawet siły wstać z łóżka - mówi Sobczak.

 

Studenci Collegium Medicum realizują projekt pn. ,,Komunikacja wirtualna w walce z depresją”. Inicjatorką i koordynatorka jest studentka pielęgniarstwa Maja Kozdrój. W kolejnych materiałach publikowanych na YouTube przedstawiane są aspekty dotyczące depresji oraz komunikacji internetowe. Inicjatywę wspiera m.in. dr Marta Podhorecka, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum oraz lekarz Jakub Husejko, pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy im. dr Jurasza.Projekt uczestniczy w międzynarodowym konkursie QSNA.

 

O poprzednich odcinkach w ramach inicjatywy pisaliśmy:

Depresja to również problem seniorów. Pandemia to szczególnie trudny czas

Jak rozmawiać w czasach pandemii przez internet?

Bydgoscy studenci myślą, jak z pomocą nowoczesnych technologii ograniczyć depresje wśród seniorów

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu