Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Aleksander Karnicki będzie patronem ulicy w Śródmieściu

Generał Aleksander Karnicki będzie patronem ulicy w Śródmieściu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 kwiecień 2021 00:27

W sierpniu 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o tym, że Polska uzyskaną pod koniec 1918 roku niepodległość obroniła Dowódcą Grupy Operacyjnej wchodzącej w skład 5. Armii Józefa Hallera był gen. Aleksander Karnicki. Brygada Karnickiego zajęła Ciechanów.

 

Wyczyny z sierpnia 1920 roku wieńczyły karierę wojskową gen. Aleksandra Karnickiego. 5 września 1922 roku zamieszkał na stałe w Bydgoszczy. W1923 roku prezydent Stanisław Wojciechowski zatwierdził Karnickiego do stopnia rzeczywistego generała. W Bydgoszczy zamieszkała cała rodzina Karnickich, syn generała Jerzy zginał w roku 1930 jako pilot wojskowego samolotu, jego pogrzeb na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy był wielką manifestacją. Na Kcyńskiej powstał później rodzinny grób. Drugi z synów Borys, jako dowódca okrętu podwodnego walczył w II wojnie światowej.

 

W czwartek (sesja rozpoczęła się w środę, ale trwała do godzin nocnych) przed godziną 1 Rada Miasta uchwaliła, iż ulica pomiędzy ulicą Dworcową i Naruszewicza, biegnąca w dużej mierze na moście tramwajowym im. Jagiełły, będzie nosić nazwę gen. Aleksandra Karnickiego.

 

Pamięć o generale Aleksandrze Karnickim w Bydgoszczy, gdzie spędził znaczną część swojego życia i gdzie spoczywa, jak do tej pory jest niewielka. Nadanie jednej z bydgoskich ulic imienia gen. Karnickiego pozwoli ją ponownie przywrócić. Wszak jest to wielce zasłużony żołnierz polski w walce o odradzającą się po ponad wiekowej niewoli Rzeczpospolitą. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasach komunistycznych, był całkowicie zapomniany. W okresie gdy mieszkał w Bydgoszczy wykazał się znaczną aktywnością społeczną. W takim samym duchu, jaki jemu przez całe życie przyświecał – w poczuciu odpowiedzialności społecznej i patriotyzmu – wychował także swoje dzieci. Jego dwóch synów poświęciło się służbie Ojczyźnie przywdziewając mundur lotniczy i marynarki wojennej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, które napisał dr Sławomir Łaniecki.

 

Wspomnieć należy, że do przywrócenia bydgoszczanom tej postaci w dużej mierze przyczynili się kibice Zawiszy Bydgoszcz, którzy kilka lat temu przeprowadzili społecznie renowację zaniedbanego grobu rodziny Karnickich.

 

 

Jutro opublikujemy cały życiorys generała Karnickiego przygotowany przez dr. Łanieckiego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu