Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadna wskazuje na potrzebę ujęcia w umowach kar za zły stan autobusów

Radna wskazuje na potrzebę ujęcia w umowach kar za zły stan autobusów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 31 marzec 2021 00:26

ZDMiKP planuje w najbliższym czasie ogłosił przetarg na obsługę 11 linii autobusowych od 2023 roku. Radna Grażyna Szabelska w interpelacji wskazuje na potrzebę ujęcia w warunkach przetargowych kar umownych za ujawniony zły stan techniczny pojazdów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Ma to wymusić na firmie, które wygra przetarg, większą troskę o jakość elementów technicznych pojazdu.

 

Obecnie 10 linii: 51, 53, 55, 56, 62, 67, 69, 73, 76 obsługuje prywatna firma Irex-Trans – umowa do 2023 roku. Nowy przetarg obejmie także nową linie nr 85. Pozostałe linie obsługuje bez przetargu miejski przewoźnik MZK.

 

 

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego cyklicznie kontroluje stan autobusów, dochodziło do ujawnienia niesprawności układów kierowniczych, w układach zawieszenia czy też opon w stanie, w którym autobusy nie miały prawa wyjechać na ulicę. Radna Grażyna Szabelska w tej sprawie składała interpelacje, jak poinformował jednak zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, umowa pozwala miastu karać np. za brak punktualności, nie działającą klimatyzacje czy także problemy z bezprzewodowy internet Wi-Fi. Umowa nie przewiduje natomiast kar np. za zły stan opon, jak przyznaje bowiem Kozłowicz, samorząd nie ma kompetencji do kontrolowania stanu technicznego autobusów.

 

Radna w wystąpieniu sprzed kilku dni wskazuje na potrzebę ujęcia tego problemu w nowych umowach oraz w planowanym wkrótce postępowaniu przetargowym - Jeśli Pan Prezydent zdecyduje się na organizowanie przetargów w sprawie obsługi części linii autobusowych, należałoby rozważyć wprowadzenie takiej zastrzeżenia i takiej formy odpowiedzialności w postaci kar za stan techniczny pojazdów, już na etapie umowy lub przetargu zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie – pisze radna w interpelacji - Jednocześnie zaznaczyć trzeba, że nie będzie wymagało to przekraczania przez ZDMiKP swoich kompetencji i kontrolowania stanu technicznego pojazdów, kary byłyby bowiem nakładane w przypadku ujawnienia nieprawidłowości przez kompetentne instytucje np. Inspekcję Transportu Drogowego lub Policję.

 

Radna Grażyna Szabelska podkreśla w tej interpelacji, że większa odpowiedzialność przewoźników za stan autobusów, to lepszej jakości tabor na bydgoskich ulicach.

 

Przetarg powinien wnosić elektromobilność i ekologię

Uchwalona jesienią przez Radę Miasta strategia dotycząca elektromobilności zakłada, że od 2023 roku w miejskiej flocie mają być przynajmniej 23 autobusy tzw. zeroemisyjne o napędzie elektrycznym lub hybrydowym, z tego 22 należeć do prywatnego przewoźników. Na dzisiaj nie mamy żadnych takich autobusów we flocie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu