Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczyna się kolejny Wielki Tydzień w pandemii. Wieczorem ciekawa premiera

Rozpoczyna się kolejny Wielki Tydzień w pandemii. Wieczorem ciekawa premiera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 marzec 2021 00:24

Dzisiaj przypada w Kościele Niedziela Palmowa – pamiątka triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, jak to napisano w Księdze Zachariasza - Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Rozpoczyna się Wielki Tydzień, w trakcie którego wierni będą wspominać śmierć krzyżową i późniejsze zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przeżywanie duchowe tego wszystkiego jest jednak inne, bowiem mamy przecież rozwijającą się trzecią fale COVID-19.

 

Tradycją bydgoską Niedzieli Palmowej stało się Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci, inscenizacje popołudniowa i wieczorna przyciągała tysiące gości, wolontariusze wraz z drogowcami opracowywali co roku całą logistykę parkowania. W ubiegłym roku i w tym roku w tamtej formule Misterium nie można było zorganizować. Przed rokiem przy udziale Portalu Kujawskiego wraz z organizatorami Misterium przygotowaliśmy formułę on-line. W tym roku Misterium Męki Pańskiej odbywa się natomiast w formie słuchowiska przeżywanego wewnątrz wspólnot parafialnych w mniejszym gronie. Dzisiaj takie spotkania odbędą się m.in. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 15:30, następnie w parafii św. Krzyża w Bydgoszczy o godzinie 19:30, czy w parafii Matki Bożej Królowej Męczenników o godzinie 20:45.

 

Kruszwica w ramach Misterium przygotowała film fabularny

Od kilku lat Misterium Męki Pańskiej przygotowywano również w Kruszwicy – w tym roku również zrezygnowano z wydarzenia plenerowego, za to o godzinie 19:30 zaprezentowany zostanie film fabularny ,,Misterium”

 

Materiał będzie można od godziny 19:30 obejrzeć poniżej:

 

W Wielkim Poście w Bydgoszczy organizowane były co roku też uliczne Drogi Krzyżowe. W roku ubiegłym zrezygnowano z tego wydarzenia, w tym roku zmieniono formułe - wyznaczono kilka tras, którymi każdy mógł indywidualnie, bez zbędnego kontaktu społecznego dotrzeć do Bazyliki św. Wincentego A'Paulo na specjalne nabożeństwo. Jest to największa bydgoska świątynia, stąd też można było zapewnić bezpieczeństwo sanitarne uczestnikom. To wydarzenie odbyło się przed tygodniem.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • GDDKiA po raz kolejny wybiera wykonawcę na toruński odcinek S-10. Czy tym razem uda się podpisać umowę?

  Odcinek południowej obwodnicy Torunia w ramach drogi ekspresowej S-10 jest dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dość pechowy, o ile na pozostałych trzech (od węzła Bydgoszcz Stryszek, przez Emilianowo i Solec Kujawski pod sam Toruń) podpisane są już umowy z wykonawcami na tym odcinku pojawiały się problemy - w poniedziałek 28 listopada po raz trzeci dokonano wyboru najlepszej oferty.

 • Kolejne wsparcie przekazuje województwo dla Ukrainy

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecydował o przekazaniu czterem regionom na Ukrainie łącznie 300 tys. zł – wsparcie to ma pozwolić na zaopatrzenie Ukraińców w agregaty prądotwórcze, śpiwory oraz przenośne kuchenki gazowe. Jest to odpowiedź na ostatnie działania Rosji, która oparła swoje działania na niszczeniu infrastruktury cywilnej, przez co powstają ogromne problemy z dostępnością prądu.

Wiadomości z regionu