Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczyna się kolejny Wielki Tydzień w pandemii. Wieczorem ciekawa premiera

Rozpoczyna się kolejny Wielki Tydzień w pandemii. Wieczorem ciekawa premiera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 marzec 2021 00:24

Dzisiaj przypada w Kościele Niedziela Palmowa – pamiątka triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, jak to napisano w Księdze Zachariasza - Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Rozpoczyna się Wielki Tydzień, w trakcie którego wierni będą wspominać śmierć krzyżową i późniejsze zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przeżywanie duchowe tego wszystkiego jest jednak inne, bowiem mamy przecież rozwijającą się trzecią fale COVID-19.

 

Tradycją bydgoską Niedzieli Palmowej stało się Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci, inscenizacje popołudniowa i wieczorna przyciągała tysiące gości, wolontariusze wraz z drogowcami opracowywali co roku całą logistykę parkowania. W ubiegłym roku i w tym roku w tamtej formule Misterium nie można było zorganizować. Przed rokiem przy udziale Portalu Kujawskiego wraz z organizatorami Misterium przygotowaliśmy formułę on-line. W tym roku Misterium Męki Pańskiej odbywa się natomiast w formie słuchowiska przeżywanego wewnątrz wspólnot parafialnych w mniejszym gronie. Dzisiaj takie spotkania odbędą się m.in. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 15:30, następnie w parafii św. Krzyża w Bydgoszczy o godzinie 19:30, czy w parafii Matki Bożej Królowej Męczenników o godzinie 20:45.

 

Kruszwica w ramach Misterium przygotowała film fabularny

Od kilku lat Misterium Męki Pańskiej przygotowywano również w Kruszwicy – w tym roku również zrezygnowano z wydarzenia plenerowego, za to o godzinie 19:30 zaprezentowany zostanie film fabularny ,,Misterium”

 

Materiał będzie można od godziny 19:30 obejrzeć poniżej:

 

W Wielkim Poście w Bydgoszczy organizowane były co roku też uliczne Drogi Krzyżowe. W roku ubiegłym zrezygnowano z tego wydarzenia, w tym roku zmieniono formułe - wyznaczono kilka tras, którymi każdy mógł indywidualnie, bez zbędnego kontaktu społecznego dotrzeć do Bazyliki św. Wincentego A'Paulo na specjalne nabożeństwo. Jest to największa bydgoska świątynia, stąd też można było zapewnić bezpieczeństwo sanitarne uczestnikom. To wydarzenie odbyło się przed tygodniem.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu