Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzwarty krąg Opery Nova póki co jedynie będzie widniał na widowiskowych wizualizacjach

Czwarty krąg Opery Nova póki co jedynie będzie widniał na widowiskowych wizualizacjach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 marzec 2021 00:13
Czwarty krąg Opery Nova póki co jedynie będzie widniał na widowiskowych wizualizacjach Wizualizacja

Od widowiskowo podpisanego porozumienia na współpracę przy rozbudowie Opery Nova pomiędzy marszałkiem województwa i prezydentem Bydgoszczy w czerwcu miną 3 lata. Do dzisiaj nie zbudowano dla tej inwestycji jednak montażu finansowego, natomiast możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego powoli zaczynają się wyczerpywać.

Koszt inwestycji według różnych szacunków szacuje się na ok. 100 mln zł, licząc w tym również plan budowy parkingu podziemnego. W połowie 2018 roku uzgodniono, że kosztami po połowie podzieli się Województwo Kujawsko-Pomorskie (organ prowadzący Operę Nova) oraz Miasto Bydgoszcz – chyba, że uda się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. Ze strony bydgoskiego samorządu deklaracja wyłożenia swojej części zobowiązania była co roku, w przypadku budżetu województwa sytuacja jest już trudniejsza.

 

W 2019 roku koncepcja Samorządu Województwa była taka, że Opera Nova zaciągnie kredyt na wkład województwa, który Województwo poręczy, a następnie wyrówna koszty spłaty Operze poprzez wyższe dotacje. Podjęto negocjacje z bankami, ale pomysł upadł. Wpływ na to mogły mieć obciążenia finansowe jakie Kujawsko-Pomorskie już ma – w 2021 roku weszliśmy bowiem w okres intensywnych spłat kredytu jaki przed dekadą zaciągnęła spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne – w tym roku jest to już ponad 30 mln zł, od przyszłego przez kilka kolejnych będzie to ponad 40 mln zł rocznie (mniej więcej podobna kwota jak wkład województwa w rozbudowę Opery Nova).

W okolicach sierpnia dowiedzieliśmy się o innej koncepcji, aby Operę Nova sfinansować z Funduszu Odbudowy Europy. Jak się wczoraj dowiedzieliśmy ze zdalnej sesji Sejmiku Województwa, w toku negocjacji z rządem rozbudowa Opery odpadła, nie znajdując się na liście 23 priorytetów jakie uzgodniono pod koniec października. Na tej liście z dziedziny kultury znalazła się natomiast rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i budowa centrum Camerimage w Toruniu. Ostatnie decyzje strony rządowej sprawiły, że nie ma pewności, iż te 23 inwestycje będą sfinansowane, bowiem w Krajowym Programie Odbudowy się nie znalazły. Tym mniejsze są szansę projektu związanego z Operą Nova, która nawet w tych 23 priorytetach nie została wymieniona.

 

Przed końcem roku 2020 postanowiono rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg zgłosić do ostatniego naboru rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Zgłoszono projekt wart ponad 120 mln zł. Pula dla całej Polski to w tej ostatniej transzy 1,6 mld zł, stąd też mało prawdopodobne, że projekt war ponad 100 mln zł zostanie wzięty pod uwagę.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu