Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDynamicznie rośnie poziom Wisły w Fordonie

Dynamicznie rośnie poziom Wisły w Fordonie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 marzec 2021 12:44
Lodołamacze pod Płockiem Lodołamacze pod Płockiem Archiwum - luty 2021

Lodołamacze zakończyły prace w okolicy Płocka, dzięki czemu powstała rynna w skruszonym lodzie pozwalająca Wiśle płynąć w kierunku morza. Sprawiło to, że podniósł się poziom Wisły na wodowskaz w Toruniu i w Bydgoszczy (Fordon). Hydrolodzy oceniają, że może zostać przekroczony stan ostrzegawczy.

Dzisiaj (4 marca) nad ranem poziom Wisły w Fordonie oscylował w okolicach 480 centymetrów. Przypomnijmy, że w połowie lutego, gdy lodołamacze pracowały w pełni, w Fordonie wodowskaz oscylował w okolicach 250 centymetrów. Stan ostrzegawczy w Fordonie rozpoczyna się od 530 centymetrów, alarmowy, gdy trzeba być gotowym na zagrożenie powodziowe – 650 centymetrów.

 

Na odcinku Wisły od Włocławka do Tczewa obowiązuje obecnie drugi poziom zagrożenia powodziowego, zdaniem hydrologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Morskiej może dojść do przekroczenia poziomów ostrzegawczych. Na razie zagrożenia powodziowego się nie przewiduje.

 

Dużo zależeć będzie od tego jak długo się stan podwyższonego poziomu Wisły utrzyma. Jeżeli nieco dłużej, wówczas może dojść na terenie Bydgoszczy do zjawiska cofki, czyli Brda nie mogąc spłynąć do Wisły zaleje bulwary.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Mieszkańcy Torunia i Włocławka chą zmian. Będą konieczne przedterminowe wybory

  Największymi miastami naszego województwa, gdzie 21 kwietnia musiała się odbyć druga tura wyborów były Toruń i Włocławek. W pierwszym z tych miast po 22 latach prezydentem przestanie być Michał Zaleski. Nowym włodarzem Torunia zostanie związany z Platformą Obywatelską Paweł Gulewski.

 • Na chwilę przed kolejną ciszą wyborczą

  Po północy z piątku na sobotę rozpocznie się ponownie cisza wyborcza – do czasu zamknięcia lokalów wyborczych w niedzielę (najprawdopodobniej o godzinie 21:00 – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów) nie będzie wolno agitować. Cisza wyborcza dotyczy jednak tylko tych gmin, gdzie odbywa się druga tura wyborów na prezydenta, wójta czy burmistrza. W Bydgoszczy i w Grudziądzu jest już po wyborach, w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy pójdą w niedzielę głosować.

Wiadomości z regionu