Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDynamicznie rośnie poziom Wisły w Fordonie

Dynamicznie rośnie poziom Wisły w Fordonie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 marzec 2021 12:44
Lodołamacze pod Płockiem Lodołamacze pod Płockiem Archiwum - luty 2021

Lodołamacze zakończyły prace w okolicy Płocka, dzięki czemu powstała rynna w skruszonym lodzie pozwalająca Wiśle płynąć w kierunku morza. Sprawiło to, że podniósł się poziom Wisły na wodowskaz w Toruniu i w Bydgoszczy (Fordon). Hydrolodzy oceniają, że może zostać przekroczony stan ostrzegawczy.

Dzisiaj (4 marca) nad ranem poziom Wisły w Fordonie oscylował w okolicach 480 centymetrów. Przypomnijmy, że w połowie lutego, gdy lodołamacze pracowały w pełni, w Fordonie wodowskaz oscylował w okolicach 250 centymetrów. Stan ostrzegawczy w Fordonie rozpoczyna się od 530 centymetrów, alarmowy, gdy trzeba być gotowym na zagrożenie powodziowe – 650 centymetrów.

 

Na odcinku Wisły od Włocławka do Tczewa obowiązuje obecnie drugi poziom zagrożenia powodziowego, zdaniem hydrologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Morskiej może dojść do przekroczenia poziomów ostrzegawczych. Na razie zagrożenia powodziowego się nie przewiduje.

 

Dużo zależeć będzie od tego jak długo się stan podwyższonego poziomu Wisły utrzyma. Jeżeli nieco dłużej, wówczas może dojść na terenie Bydgoszczy do zjawiska cofki, czyli Brda nie mogąc spłynąć do Wisły zaleje bulwary.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu