Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDynamicznie rośnie poziom Wisły w Fordonie

Dynamicznie rośnie poziom Wisły w Fordonie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 marzec 2021 12:44
Lodołamacze pod Płockiem Lodołamacze pod Płockiem Archiwum - luty 2021

Lodołamacze zakończyły prace w okolicy Płocka, dzięki czemu powstała rynna w skruszonym lodzie pozwalająca Wiśle płynąć w kierunku morza. Sprawiło to, że podniósł się poziom Wisły na wodowskaz w Toruniu i w Bydgoszczy (Fordon). Hydrolodzy oceniają, że może zostać przekroczony stan ostrzegawczy.

Dzisiaj (4 marca) nad ranem poziom Wisły w Fordonie oscylował w okolicach 480 centymetrów. Przypomnijmy, że w połowie lutego, gdy lodołamacze pracowały w pełni, w Fordonie wodowskaz oscylował w okolicach 250 centymetrów. Stan ostrzegawczy w Fordonie rozpoczyna się od 530 centymetrów, alarmowy, gdy trzeba być gotowym na zagrożenie powodziowe – 650 centymetrów.

 

Na odcinku Wisły od Włocławka do Tczewa obowiązuje obecnie drugi poziom zagrożenia powodziowego, zdaniem hydrologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Morskiej może dojść do przekroczenia poziomów ostrzegawczych. Na razie zagrożenia powodziowego się nie przewiduje.

 

Dużo zależeć będzie od tego jak długo się stan podwyższonego poziomu Wisły utrzyma. Jeżeli nieco dłużej, wówczas może dojść na terenie Bydgoszczy do zjawiska cofki, czyli Brda nie mogąc spłynąć do Wisły zaleje bulwary.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu