Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBłogosławiony ks. Frelichowski patronem ronda w Myślęcinku. Wnioskowali o to harcerze

Błogosławiony ks. Frelichowski patronem ronda w Myślęcinku. Wnioskowali o to harcerze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 marzec 2021 16:58
Rondo tuż po oddaniu do użytku -czerwie 2020 Rondo tuż po oddaniu do użytku -czerwie 2020 Fot: UMB

W połowie ubiegłego roku zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulicy Gdańskiej z Rekreacyjną, gdzie powstało rondo turbinowe. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta ustanowiła patronem tego miejsca bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – postać związaną z regionem, o bydgoskich korzeniach.

Całym swoim życiem był wierny prawu harcerskiemu – napisano w uzasadnieniu do uchwały. Urodził się on w Chełmży, duża część jego rodziny, w tym ojciec, związani byli jednak z Bydgoszczą. Drugą Mszę prymicyjną ks. Frelichowski odprawił specjalnie w Bydgoszczy – w parafii Świętej Trójcy. Był związany z ruchem harcerskim, po wkroczeniu Niemców dostał się do niewoli, trafiając do obozu w Dachau. Tam niosąc pomoc innym zaraził się tyfusem w wyniku czego zmarł. Do godności błogosławionego podniósł go 7 czerwca 1999 roku papież św. Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do naszego regionu. Uroczystość dotycząca ks. Frelichowskiego odbyła się w Toruniu.

 

Krewnym ks. Frelichowskiego jest radny Krystian Frelichowski - Jedna rzecz w tym życiorysie jest niepodkreślona – ks. Wincenty wiedział, że na niego czekają gestapowcy w zakrystii. Wiedział – mógł się ukryć, zbiec, prawdopodobnie zdecydował się i mimo to wszedł do zakrystii, żeby móc pomoc ludziom nieszczęśliwym w obozach koncentracyjnych. Co też czynił – mówił o swoim wuju podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy - Tam w obozie cały czas niósł pomoc i tą duchową – on się zaraził, te osoby chore na tyfus były odizolowane, on dochodził żeby im pomagać, żeby nimi się opiekować.

 

 

Uchwałę przyjęto 20 głosami za, przy 7 głosach przeciw. Radny Robert Langowski uważał, że w tym miejscu lepiej upamiętnić wybitną lekko atletkę Irenę Szewińską - Ja tej osoby nie kojarzę w ogóle z historią Bydgoszczy – mówił radny Nowoczesnej - Rondo jest blisko Zawiszy, a przez całe lata szukaliśmy miejsca dla Ireny Szewińskie

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu