Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFordoniacy oddali srebrną biżuterię, aby uczcić postać sanitariuszki Inki

Fordoniacy oddali srebrną biżuterię, aby uczcić postać sanitariuszki Inki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 luty 2021 16:20

- Są takie wartości za które nie tylko warto żyć, ale to życie oddać – takie przesłanie zdaniem księdza salezjanina Jarosława Wąsowicza niesie życie Danuty Sędzikówny ,,Inki”, która w wieku zaledwie 18 lat została skazana przez władze komunistyczne na śmierć. Fragment ziemi, w której przez kilkadziesiąt lat spoczywała od dzisiaj znajduje się w kościele pw. św. Marka w Bydgoszczy.


Przez dziesiątki lat nikt nie wiedział, gdzie spoczywa zamordowana przez komunistów Sędzikówna, dopiero w 2014 roku pracownicy IPN odnaleźli jej szczątki w Gdańsku - Myślami jestem właśnie dzisiaj tam na cmentarzu, kiedy pan prof. Szwagrzyk i jego ekipa IPN odnalazła doczesne szczątki Inki i Zagończyka, zupełnie spontanicznie wziąłem ziemie z jej grobu, aby upamiętnić ją w taki sposób – mówił dzisiaj w parafii św. Marka ks. Jarosław Wąsowicz, w czasie uroczystej Mszy Świętej poświęconej odsłonięciu tablicy dedykowanej Ince. Ksiądz Wąsowicz jest pomysłodawcom upamiętniania Inki poprzez srebrne serca, zawierające fragmenty ziemi, jaką zabezpieczył w 2014 roku.

 

 

- Okazało się,że Inka wyzwoliła w sercach wielu ludzi wiele dobra, że ta akcja nie mogła być jednorazowym wydarzeń i w wielu miejscach Polski i poza granicami są ludzie, którzy właśnie w taki sposób chcą oddać hołd tej niezwykłej dziewczynie – mówił kapłan, dziękując parafianom za przekazywana biżuterię, która została przetopiona na symboliczne ,,Serce dla Inki” - Inka jest fenomenem w całym panteonie Żołnierzy Wyklętych, bo stała się symbolem tego całego pokolenia, które w 1945 roku rozpoczęło walkę z sowietyzacją Polski, ze spadkobiercami filozofii marksistowskiej.

 

W poniedziałek 1 marca przypadnie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Danuta Sędzikówna służyła w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. 3 sierpnia 1946 roku sąd skazał ją na śmierć. 10 czerwca 1991 roku Sąd Wojewódzki w Gdańsku uznał tamten wyrok za nieważny, zaś samo skazanie i wykonanie wyroku śmierci określił mianem ,,mordu sądowego”.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu