Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTwórca loga Solidarności, zaprojektował logo jubileuszu Bydgoskiego Marca 1981

Twórca loga Solidarności, zaprojektował logo jubileuszu Bydgoskiego Marca 1981

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 luty 2021 07:40

Powoli zbliżamy się do kulminacyjnego momentu obchodów Roku Bydgoskiego Marca 1981, który w 40. rocznicę tego wydarzenia ustanowiony został decyzją Rady Miasta Bydgoszczy.

 

W marcu 1981 roku doszło do większego kryzysu w kraju, który zapoczątkowany został odmową władz PRL zarejestrowania Solidarności Rolników Indywidualnych. Środowiska chłopskie poniesione wywalczeniem w sierpniu 1980 roku Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność, chciały również powołać swój związek. Efektem braku zgody było powołanie 16 marca w Bydgoszczy komitetu strajkowego, który rozpoczął strajk okupacyjny jednej z kamienic przy ulicy Dworcowej, tuż przy samym dworcu kolejowym. Strajk chłopski omawiano 19 marca podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej, na które przyszli także działacze Solidarności, aby wstawić się z rolnikami. Doszło do starć z oddziałami ZOMO, które siłą wyprosiły działaczy Solidarności.

 

Wydarzenia Bydgoskiego Marca przyniosły kryzys polityczny, pojawiło się ryzyko ogólnokrajowego strajku. W rezultacie w maju 1981 rolnicy dopięli swojego – 12 maja NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych została zarejestrowana.

 

Szerzej o tamtej historii będziemy przypominać przez okres od marca do maja.

 

Mamy też logo 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981, którego autorem jest Jerzy Janiszewski, twórca legendarnego logo Solidarności.

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu