Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica przypomina: ,,Depresja to jest choroba śmiertelna”

Lewica przypomina: ,,Depresja to jest choroba śmiertelna”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 luty 2021 16:40

- Jak pokazują ostatnie dane WHO – liczba osób objętych depresją gwałtownie wzrasta – przypomniał we wtorek Adam Hoffmann z bydgoskiej Lewicy. Na świecie dzień 23 lutego obchodzony jest jako Dzień Walki z Depresją. Działacze Lewicy zachęcali do wspierania inicjatywy mającej na celu zapewnienie opieki psychologicznej w każdej szkole.

Nasilenie depresji jest szczególnie silne w ostatnim czasie, bowiem epidemia COVID-19 ograniczyła nasze kontakty społeczne. Depresja w sposób szczególnie groźny w Polsce dotyka dzieci, nie ma bowiem tygodnia bez podejmowanych prób samobójczych - Psychiatria dziecięca i młodzieżowa wymaga priorytetowego wsparcia – zaznacza Michał Wysocki.

 

- Depresja to jest choroba śmiertelna – podkreśla Karolina Kozłowska z Lewicy - My jako dorośli powinniśmy toczyć ją za nasze dzieci, aby one nie musiały. Musimy otoczyć nasze dzieci opieką systemową i profilaktyką.

 

Fundacja na rzecz Praw Ucznia zgłosiła obywatelski projekt ustawy do Sejmu, który ma na celu zapewnienie finansowania przez państwo etatu psychologa dla każdej szkoły. W tych szkołach, gdzie opieka psychologiczna funkcjonuje, to jak wskazała Kozłowska, to na jednego psychologa przypada średnio aż 700 uczniów.

 

- Jako Lewica jesteśmy w tą akcję zaangażowani, ale w związku z epidemią ta zbiórka jest utrudniona – zaapelowała Kozłowska. Informacje o projekcie, w tym listy do zbierania podpisów są dostępne na stronie - http://ustawa.prawaucznia.pl

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201
 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

Wiadomości z regionu