Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW drodze na Kilimandżaro zginął wielki przyjaciel Brdy

W drodze na Kilimandżaro zginął wielki przyjaciel Brdy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 luty 2021 15:56

Aleksander Doba to symbol światowy kajakarstwa – jako jedyny człowiek, nie będąc już takim młodym trzykrotnie, w różnych wariacjach, samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Próbował zdobyć ostatnio najwyższy szczyt w Afryce Kilimandżaro – jak poinformowali dzisiaj bliscy, w drodze na ten szczyt ,,zginął śmiercią podróżnika''. Miał 74 lata.

Przepłynięcie Atlantyku sprawia, iż Doba stał się postacią najwyższej klasy, ale nigdy nie czuł się lepszy od innych. W 2017 roku był gościem pierwszej edycji Kayakmanii, która odbyła się w Pieczyskach, było to po trzecim opłynięciu Atlantyku, przez co jego postać miała rozruszać imprezę. Aleksander Doba nie czuł się gwiazdą, z każdym kto chciał porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie, zachowywał się jak szeregowy uczestnik Kajakmani. Jak wówczas nam mówił - Mam dosyć już oceanicznego pływania na świecie – aby dalej zareklamować - Wspaniałe dzikie polskie rzeki

 


Jak mówił Doba, w piątce najlepszych do pływania kajakiem rzek w Polsce znajduje się Brda. Rok później, gdy Kayakmania przeniosła się do Bydgoszczy, poprowadził największą parad kajakową na świecie, która została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa. Aleksander Doba jednak również w rolę gwiazdy się nie wpisał, wplątując się ze swoim kajakiem w tłum.

 

Warte obejrzenia

 • Lekkoatleci rozpoczęli zmagania – dramat Pawła Wojciechowskiego – udział bydgoszczanki w drugim medalu dla Polski

  W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zmagania lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety jak na razie nie zanosi się na zbyt wiele medali zawodników z naszego regionu – właściwie nadzieje możemy mieć jedynie jeszcze w konkurencjach biegowych. Zanosi się, że będą to jedne z gorszych igrzysk ostatnich lat dla naszego regionu, ale także dla Polski bo po tygodniu zmagań olimpijskich biało-czerwoni wywalczyli tylko dwa medale.

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

  Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

 • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

  Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu